Uczcili pamięć Cichociemnych
W piątek, 12 lutego odbyły się uroczystości poświęcone Cichociemnym, a w szczególności Bolesławowi Odrowąż-Szukiewiczowi, którego grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Granicznej w Opocznie.
Rok 2016 uznany został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cichociemnych. W tym roku przypada również 75. rocznica pierwszego skoku Cichociemnych do okupowanego kraju.
Organizatorami uroczystości, upamiętniających te wydarzenia, było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Opocznie. We mszy świętej w intencji Cichociemnych uczestniczyli Kombatanci, przedstawiciele władz miejskich – Sekretarz Miasta Tomasz Łuczkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Wołąkiewicz i zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniew Sobczyk, przedstawiciele Starosty Opoczyńskiego, Strzelcy, Harcerze oraz liczne poczty sztandarowe, nauczyciele i młodzież z opoczyńskich szkół. Po nabożeństwie zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie Bolesława Odrowąż-Szukiewicza.
Ppor. Bolesław Odrowąż-Szukiewicz był jednym z zaledwie kilkuset żołnierzy zrzuconych do okupowanego kraju. Urodził się w Moskwie 2 października 1916 roku. W 1939 roku służył w 4. baonie strzelców, a następnie w 19. pułku ułanów. Później przedostał się na Węgry. Dalsze jego losy związane są z Francją. Tam służył w 2 Dywizji Strzelców Pieszych i 3 Dywizji Piechoty. Kolejny kraj na emigracji to Wielka Brytania, tam uczęszczał do Szkoły Podchorążych i służył w 1 Brygadzie Strzelców. Został przeszkolony w dywersji i zaprzysiężony jako cichociemny 26 października 1942 roku. "Bystrzec" poległ śmiercią spadochroniarza w nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku ponieważ jego spadochron nie otworzył się do końca. Ciało poległego skoczka zostało złożone w lesie w okolicach Kamockiej Woli, dziś w powiecie piotrkowskim. W 1967 roku nastąpiła ekshumacja po czym pochowano ppor. Bolesława Odrowąża-Szukiewicza na cmentarzu cholerycznym w Opocznie w indywidualnej mogile. Bolesław Odrowąż-Szukiewicz został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lut 15, 2016
- Odsłony: 2471