Spotkanie w sprawie przystanku Opoczno Południe.
27 czerwca 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli władz wojewódzkich z samorządowcami, wykonawcami inwestycji oraz przewoźnikami. Tematem spotkania była budowa peronu do obsługi podróżnych na stacji Opoczno Południe oraz uruchomienie przewozów pasażerskich od rozkładu jazdy 2014/2015.
Spotkanie rozpoczął wicemarszałek woj. łódzkiego, Artur Bagieński, który poprosił o przedstawienie zaawansowania prac przy budowie przystanku.
Jako pierwszy, głos zabrał Andrzej Snopczyński, Naczelnik Wydziału Inwestycyjno-Technicznego przy Urzędzie Miejskim w Opocznie, który przedstawił przebieg trwających obecnie prac, planowane działania oraz plany dróg dojazdowych, parkingu oraz pętli autobusowej.
Z zaprezentowanych przez Naczelnika danych wynika, iż Urząd Miejski w Opocznie zawarł z PKP S.A. umowę dzierżawy terenów kolejowych wraz ze zlokalizowanymi na nim budynkami przeznaczonymi do rozbiórki.
Teren o powierzchni 720 m2 przeznaczony zostanie pod budowę parkingu i poczekalni dla podróżnych. Nabycie przedmiotu umowy przez Gminę Opoczno nastąpi niezwłocznie po przygotowaniu nieruchomości do obrotu. PKP S.A. dokona podziału geodezyjnego gruntu przeznaczonego pod inwestycję, zaś gmina dokona wyceny wartości rynkowej nieruchomości.
Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa pętli autobusowej o długości 410m, z przystankiem, stanowiskami postojowymi dla 30 pojazdów osobowych, ciągu pieszego do przejścia pod torami, oświetlenia ulicznego oraz monitoring. Wymienione elementy infrastruktury powstaną na terenie wydzierżawionym od PKP S.A. Warszawa. Inwestycja ma się rozpocząć w sierpniu, a jej zakończenie planowane jest na koniec października.
Z inwestycji już wykonanych wymienić należy tutaj wycinkę drzew, udrożnienie rowów melioracyjnych wzdłuż drogi dojazdowej, po wschodniej stronie Centralnej Magistrali Kolejowej.
Rozpoczęta też została przebudowa istniejącej drogi wewnętrznej od węzła Januszewice do wsi Świerczyna na długości 1.9 km, która polega na wymianie nawierzchni asfaltowej oraz poprawieniu poboczy.
Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego przedstawil również koncepcję połączeń komunikacyjnych pomiędzy dworcem PKP a przystankiem Opoczno Południe wraz z przebiegiem dróg dojazdowych. Jak pisaliśmy poprzednio, Gmina Opoczno przejęła od PKP teren wokół dworca, gdzie pod koniec wakacji planowany jest remont nawierzchni oraz chodników.
Obecna na spotkaniu Agnieszka Janicka reprezentująca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A przedstawiła stan zaawansowania prac przy budowie peronu. Jak się okazuje, Polskie Linie Kolejowe nie uzyskały jeszcze wszystkich pozwoleń, co może skutkować dwutygodniowym poślizgiem w wykonaniu peronu. Na razie nic jednak nie wskazuje, aby inwestycja była zagrożona.
PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne przedstawiły wstępne oferty przewozowe. Niestety z rozkładu IC wypadł jeden z pociągów. W chwili obecnej PKP Intercity planuje:
- 6 pociągów do Warszawy,
- 4 połączenia do Krakowa jadące dalej do Zakopanego, Rzeszowa, Przemyśla i Krynicy Górskiej,
- 3 połączenia do Katowic, z czego 1 ze składów pojedzie również dalej, do Raciborza,
- 2 połączenia do Olsztyna,
- po jednym połączeniu do Białegostoku, Lublina, Łodzi i Poznania,
- po jednym połączeniu do Opola i Wrocławia (jadący dalej do Szklarskiej Poręby)
PKP Przewozy regionalne zaproponowało cztery połączenia:
- Warszawa Wsch – Opoczno – Wrocław w godzinach południowych
- Warszawa Wsch – Opoczno – Kraków w godzinach wieczornych
- Kraków – Opoczno – Warszawa w godzinach południowych
- Wrocław - Opoczno – Warszawa w godzinach popołudniowych
Ponadto omówiono obecne i zaplanowano kolejne działania promocyjne mające na celu poinformowanie społeczności lokalnej o powstaniu przystanku Opoczno Południe.
Następne spotkanie, zaplanowane na początek sierpnia, ma się odbyć w Opocznie.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Cze 28, 2014
- Odsłony: 4613