Sukces uczniów Gimnazjum nr 2 w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym
Zwieńczeniem bardzo bogatego w sukcesy roku szkolnego w Zespole Szkół Samorządowych Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Opocznie było zdobycie przez uczniów klas drugich gimnazjum: Pawła Śmigla - pierwszego miejsca i tytułu laureata w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989” oraz uzyskanie przez Aleksandrę Zaborowską tytułu finalistki tego konkursu. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała Ewa Wilk.
Konkurs ten jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Fundacją Armii Krajowej w Londynie oraz w porozumieniu z właściwymi Kuratorami Oświaty. Należy podkreślić, że konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej i uzyskał wsparcie ze strony grona wybitnych osób, które zgodziły się przyjąć zaproszenie do Komitetu Honorowego. Są wśród nich Państwo: Karolina Kaczorowska, Anna Maria Anders, Olga Krzyżanowska, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Zygmunt Kolenda, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Leszek Żukowski, dr Łukasz Kamiński, Tadeusz Chwiedź oraz Wojewoda Małopolski.
Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym wzięło w nim udział ponad 500 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Uczniowie opoczyńskiego gimnazjum początkowo wygrali eliminacje wojewódzkie na pierwszej i drugiej pozycji, które otworzyły możliwość wystartowania w finale ogólnopolskim.
Istotnym założeniem konkursu jest inicjowanie poszukiwania źródeł historycznych i możliwość przedstawienia przez uczestników efektów tych poszukiwań w postaci pracy pisemnej oraz ustnej prezentacji. Formuła konkursu umożliwia rozwijanie umiejętności badawczych i korzystanie z informacji zawartych w różnych źródłach.
3 czerwca 2016 r. w Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie przeprowadzono eliminacje ogólnopolskie. Uczestnicy ustnie zaprezentowali swoje prace. Paweł przedstawił sylwetkę Henryka Ossowskiego – adiutanta mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Aleksandra bohaterem swojej prezentacji uczyniła Franciszka Madejskiego – kierownika opoczyńskich szkół w czasie II wojny światowej.
Komisja oceniając prezentacje i udzielone przez ucznia odpowiedzi wyłoniła laureatów konkursu. Poziom był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. W tym samym dniu o godz. 13.00 w Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu z udziałem ponad 200 osób: przedstawicieli Komitetu Honorowego, laureatów i finalistów konkursu, ich rodziców, opiekunów naukowych oraz zaproszonych gości: przedstawicieli środowisk kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków.
Wszyscy finaliści oraz ich opiekunowie naukowi otrzymali nagrody ufundowane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Laureatów nagrodziła Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Członkowie Komitetu Honorowego. Nauczyciele – opiekunowie naukowi odebrali listy gratulacyjne - wyrazy uznania Małopolskiego Kuratora Oświaty i Zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie za towarzyszenie młodym ludziom w przywracaniu naszej pamięci osób mało znanych bądź zapomnianych i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej.
- Szczegóły
- ZSS nr 2 w Opocznie
- Kategoria: Edukacja i oświata
- Opublikowano: - Cze 07, 2016
- Odsłony: 2897