Strażacka akcja prewencyjno-edukacyjna „Ale czad” w MDK
W dniu 17 października 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Opocznie tut. Komenda Powiatowa PSP przeprowadziła kolejną czwartą już w tym roku akcję edukacyjno-prewencyjną „ALE CZAD”, w ramach ogólnopolskiego Programu Ograniczenia Ofiar Pożarów w budynkach „Zgaś Ryzyko”. Tym razem akcja była powiązana z rozpoczynającym się sezonem grzewczym i wynikającymi z tego zagrożeniami w budynkach.
Wydarzenie rozpoczęło przedstawienie teatralne Teatru Piccolo z Łodzi dla przedszkolaków pt. „Niebezpieczne zabawy czyli wielka draka w Prosiaczkowie”. Przedstawienie to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, gdyż wszystkie miejsca siedzące były zajęte, a przybyło na nie kilkuset przedszkolaków z tereny miasta i gminy Opoczno oraz pozostałych gmin powiatu. Przedszkolaki z dużym zapałem i chęcią uczestniczyły w przedstawieniu o numerach alarmowych i bezpiecznych zachowaniach w trudnych sytuacjach.
Podczas akcji odbyły się konkursy i losowanie czujników tlenku węgla i dymu dla osób biorących udział w akcji. Ponadto placówki szkolne biorące udział w akcji również otrzymały czujniki, które strażacy nazywają czujnikami życia. Czujniki te zakupione zostały przez Komendę Wojewódzką PSP w Łodzi a dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Przed Miejskim Domu Kultury w Opocznie stworzone zostało, tzw. „miasteczko strażackie”, gdzie prezentowane były samochody i sprzęt pożarniczy, rodzaje ratownictwa, pokazy reanimacji, itp.;
Ponadto strażacy w specjalnym namiocie PSP oznakowanym z logo akcji i Programu przed budynkiem MDK rozdawali ulotki prewencyjne, prezentowali działanie czujników tlenku węgla i dymu, rozdawali przybyłym przedszkolakom balony i słodycze. W akcję zaangażowani byli strażacy zarówno z PSP jak również z OSP: Opoczno, Dzielna, Prymusowa Wola.
Akcję obserwowali obecni: Komendant Powiatowy PSP w Opocznie st. bryg. Stanisław Sagalara, Pani Anna Słoniewska – Skarbnik Powiatu oraz Pani Anna Zięba - Zastępca Burmistrza Opoczna, który sfinansował przedstawienie teatralne dla dzieci.
Kampania społeczna - edukacyjno-prewencyjna, którą od kilku lat prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma za zadanie uświadomić istnienie zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z działania tlenku węgla (czadu) w budynkach mieszkalnych. Tegoroczna kampania jest kontynuacją akcji ogólnopolskiej „Nie dla czadu”, która już spowodowała, że strażacy odnotowali o kilkadziesiąt mniej ofiar śmiertelnych tlenku węgla!
Głównymi celami akcji jest, m.in. zmniejszenie liczby ofiar pożarów w budynkach mieszkalnych, uświadomienie i przypomnienie społeczeństwu o niebezpieczeństwach związanych z jego działaniem oraz zachęcenie mieszkańców budynków do zakupu i instalowania czujników tlenku węgla i dymu.
Celem nadrzędnym Programu jest zmniejszenie o jedną trzecią liczby ofiar i osób rannych w pożarach do 2024 roku.
Na pewno akcja będzie kontynuowana i kolejne urządzenia wykrywcze i materiały edukacyjne strażacy planują przekazać do m.in. innych obiektów użyteczności publicznej opalanych z własnych pieców, wytypowanych przez administrację mieszkań budynków komunalnych, rodzinnych domów dziecka, rodzin wielodzietnych, itp.
Cieszymy się, że do akcji aktywnie włączają się kolejne samorządy gminne powiatu opoczyńskiego, tym razem – Miasto i Gmina Opoczno.
W imieniu dzieci - przedszkolaków dziękujemy sponsorom i gospodarzom Miejskiego Domu Kultury w Opocznie za pomoc w organizacji ww. akcji.
Mamy nadzieję, że liczba osób, które poniosą śmierć na skutek zaczadzenia z roku na rok będzie malała, że wszyscy zrozumieją jak niewiele tak naprawdę potrzeba, by każdy z nas i nasze rodziny mogły poczuć się bezpieczniej w swoim mieszkaniu, w swoim domu.
Jeśli dzięki takim czy podobnym akcjom strażaków uda się uratować chociażby jedno życie ludzkie to naprawdę warto.
Obszerne informacje na temat Programu można znaleźć na stronie internetowej www.zgasryzyko.pl.
bryg. Andrzej Śpiewak
Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie.
- Szczegóły
- PSP Opoczno / bryg. Andrzej Śpiewak
- Kategoria: Edukacja i oświata
- Opublikowano: - Paź 20, 2016
- Odsłony: 2624