Opoczyński Dzień Muzykoterapii
20 listopada 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie zorganizowany został „Opoczyński Dzień Muzykoterapii”. Ideą tego spotkania było przybliżenie formy terapii poprzez muzykę.
Opoczyński Dzień Muzykoterapii rozpoczął się od warsztatów bębniarskich, w których uczestniczyli uczniowie ZSS nr 1, ZSS nr 2 z oddziałami integracyjnymi oraz podopieczni Centrum Edukacji i Rozwoju, które poprowadził Michał Szulc, z wykształcenia nauczyciel języków obcych, muzykoterapeuta, z zamiłowania muzyk, który na co dzień prowadzi warsztaty oraz spotkania integracyjne z dorosłymi, młodzieżą oraz dziećmi w firmach, domach kultury, instytucjach opieki społecznej, szkołach, przedszkolach i innych instytucjach pedagogicznych.
Część merytoryczną otworzył wykład pt. „Muzykoterapia – a cóż to takiego? Wprowadzenie w zagadnienia muzykoterapii”, który poprowadził poprowadził dr hab. Krzysztof Stachyra, certyfikowany muzykoterapeuta, członek zarządu Światowej Federacji Muzykoterapii, prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), kierownik Podyplomowych Studiów Muzykoterapii, UMCS. Przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej PSMT. Autor wielu książek z dziedziny muzykoterapii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Posiada ponad 20 lata doświadczenia klinicznego. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapii muzycznej w metodzie Guided Imagery and Music (GIM).
Drugą prezentację pt. „Muzykoterapia kreatywna czyli siła spotkania w muzyce” przedstawił dr Simon Procter, dyrektor krajowego programu kształcenia muzykoterapeutów kreatywnych Nordoff-Robbins w Anglii i Walii, członek Komisji Certyfikacyjnej Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Były redaktor naczelny „The British Journal of Music Therapy”. Posiada ponad 20 lat doświadczenia klinicznego, głównie z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Członek grupy Socjologia Sztuki (SocArts) na Uniwersytecie w Exeter, Wielka Brytania.
Prelekcję zatytułowaną "Piosenka ma moc - muzykoterapia dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym" zaprezentowała natomiast dr Ludwika Konieczna-Nowak – certyfikowana muzykoterapeutka, kierownik Zakładu Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, muzykoterapeutka w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. ks. Leopolda Markiefki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów oraz członek Komisji Certyfikacyjnej PSMT. Autorka książki „Wprowadzenie do muzykoterapii” oraz wielu artykułów naukowych. Posiada ponad 15 lat doświadczenia klinicznego, głównie w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania.
Czwartą prezentację pt. Mobilna Rekreacja Muzyczna przedstawił dr Maciej Kierył, lekarz-anestezjolog oraz dyplomowany muzykoterapeuta z ponad 40-letnim doświadczeniem klinicznym, m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Twórca metody Mobilnej Rekreacji Muzycznej oraz koncepcji koncertów rekreacyjnych. Były członek Krajowej Rady Muzykoterapii. Autor publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych popularyzujących muzykoterapię.
Ostatnim prelegentem był terapeuta, nauczyciel Centrum, który przybliżył nam temat Muzykoterapii w szkolnictwie specjalnym. Sebastian Katana, bo o nim mowa to nauczyciel geografii i muzyki, od roku pracuje w tutejszym Ośrodku jako muzykoterapeuta. Swoją pasją do muzyki zaraża wychowanków i nie tylko … Prowadzi zespół muzyczny D-Tonacja, zachęca dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno poprzez zajęcia muzyczne jak też sportowe w postaci wspinaczki.
Sebastian Katana był jednocześnie inicjatorem i organizatorem „Opoczyńskich Dni Muzykoterapii”
Po konferencji prelegenci poprowadzili warsztaty, dla nauczycieli, rodziców i uczniów: „Zagłębić się w siebie. Muzyka w świecie wyobrażeń, koncentracji i spokoju.”, „Współimprowizacja w muzykoterapii”, „Uwaga uwaga! Muzykoterapia w pracy nad uwagą dziecka”, oraz „Mobilna Rekreacja Muzyczna”.
Opoczyński Dzień Muzykoterapii zakończył się wspólnym jammowaniem w Music Caffe poprowadzonym przez jednego z rodziców naszej wychowanki – Tomasza Osojcę.
W konferencji uczestniczyli liczni przybili goście. Nauczyciele i pedagodzy przybyli ze specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych z województwa łódzkiego i mazowieckiego oraz przedstawiciele szkół z terenu powiatu opoczyńskiego.
- Szczegóły
- SOSW "Centrum Edukacji i Rozwoju"
- Kategoria: Edukacja i oświata
- Opublikowano: - Lis 27, 2018
- Odsłony: 3334