Link do przyszłości
Młodzi inspirują młodych
26% młodych ludzi w Polsce (w wieku 15-24 lata) jest bez pracy, a bezrobocie wśród nich jest ponad dwa razy wyższe niż wśród osób dorosłych. Po to, by zainspirować ich do poszukiwania własnej ścieżki zawodowej i zwiększyć szanse na udaną karierę, 14 października (w dniu inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery) rozpoczyna się druga edycja projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”. Do bibliotek publicznych, szkół i domów kultury w całej Polsce wyruszą młodzi profesjonaliści, którzy opowiedzą o swojej ciekawej, przyszłościowej pracy i zdradzą, jak odnieść zawodowy sukces.
Młodzi profesjonaliści spotkają się z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i opowiedzą, jaka była ich droga do sukcesu, jak wygląda ich dzień pracy. Będą rozmawiać o nowych zawodach i wspólnie zastanowią się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Każde ze spotkań będzie miało charakter warsztatowy - na uczniów czekają quizy, pytania i wspólne ćwiczenia.
Spotkanie uświadomiło mi, jak ważne jest planowanie przyszłości zawodowej, bez względu na to, skąd pochodzimy i gdzie mieszkamy,
i dopasowanie jej do siebie tak, aby czerpać z niej przyjemność.
Uczestniczka spotkania w Kątach Wrocławskich
Mariusz Boguszewski, koordynator projektu, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Dzięki spotkaniom z młodymi profesjonalistami uczniowie będą mogli przekonać się, że praca może być czymś fascynującym. Dowiedzą się również, dlaczego coraz ważniejszą rolę w życiu zawodowym odgrywają nowoczesne technologie. I że ich znajomość może istotnie zwiększyć szanse na znalezienie pracy praktycznie w każdym zawodzie.
Wśród młodych profesjonalistów są: programista aplikacji mobilnych, grafik komputerowy, metodyk w firmie e-learningowej, specjalista PR w mediach społecznościowych, video manager czy administrator serwisów internetowych. Spotkają się z uczniami w bibliotekach publicznych, szkołach lub domach kultury w miejscowościach liczących do 200 tysięcy mieszkańców. Od października 2013 do marca 2014 roku odbędzie się 300 takich spotkań – dokładnie tyle, ile podczas pierwszej edycji projektu (na przełomie 2012 i 2013 roku). Wówczas ponad 2/3 z nich zorganizowały biblioteki publiczne, a wzięło w nich udział 10 tysięcy młodych osób.
Wioletta Wójtowicz-Wicińska, Biblioteka Publiczna Gminy w Hańsku: W młodzieży tkwi przekonanie: „po co się uczyć skoro i tak bez większego wysiłku mogę pracować w hucie jako robotnik?”. Wzorce rodziców są podobne. Chciałam pokazać, że warto inaczej. Żeby się chciało chcieć.
Spotkanie z młodym profesjonalistą podczas drugiej edycji projektu może zorganizować każda biblioteka publiczna, szkoła czy inna instytucja zajmująca się kulturą i edukacją (szczegółowe informacje, jak to zrobić, są dostępne na stronie www.linkdoprzyszlosci.pl).
„Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” to przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowane dzięki środkom firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania. Kluczowym projektem FRSI jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in. „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Więcej informacji: www.frsi.org.pl
Spotkania w powiecie opoczyńskim odbędą się w:
- Gminnej Bibliotece Publicznej przy Gimnazjum im. St. Małachowskiego w Białaczowie (informacje pod numerem tel.: 44 758 13 88, 604 265 179)
- MiejskiejBibliotece Publicznej w Opocznie pl. Kościuszki 15 (informacje pod numerem tel.: 44 755 25 66)
Kontakt:
Mariusz Boguszewski – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynator projektu
„Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 579 12 65 , kom. 722 002 135
Małgorzata Dąbrowska – komunikacja, rzecznictwo i rozwój, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 579 14 51, kom. 722 002 316
Celem projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Edukacja i oświata
- Opublikowano: - Paź 07, 2013
- Odsłony: 1536