Delegacja ZST w Mroczkowie na uroczystościach 70 rocznicą utworzenia batalionu AK „Miotła”
W dniach 14 i 15 marca w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą utworzenia batalionu AK „Miotła”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Przewodniczący Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Miotła”, Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Do udziału uroczystościach zostali zaproszenie uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym. 14 marca w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyła się część historyczna, w której uczestniczyła młodzież z klasy pierwszej technikum o SPECJALIZACJI WOJSKOWEJ: Robert Caban, Łukasz Dworak, Jacek Kumór wraz z nauczycielami Robertem Młynarczykiem i Wiesławem Sołtysiakiem.
Współpracująca ze szkołą Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu stała się bezpośrednim spadkobiercą tradycji wojskowych Batalionu AK ”Miotła”. Uroczystości rozpoczęła przemowa pułkownika Wiesława Kukuły – dowódcy JWK komandosów w Lublińcu. Po przemówieniach okolicznościowych uczniowie ZST mieli okazje zobaczyć występ Centralnego Chóru Wojska Polskiego. Ważnym akcentem było przybliżenie obecnym roli jednostek specjalnych w prowadzeniu działań wojennych dawniej i dziś – przeprowadzone przez pułkownika Tomasza Białasa – który jest jedynym Polakiem odznaczonym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta USA – Baracka Obamę. Po części oficjalnej w holu biblioteki uczniowie zwiedzali wystawę współczesnego sprzętu i uzbrojenia wojskowego używanego przez Komandosów z Lublińca. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzał zdalnie sterowany robot saperski stosowany przez saperów w Iraku i Afganistanie.
Drugi dzień – 15 marca 2014 roku – to uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, usytuowanym na placu Krasińskich w Warszawie. W uroczystości patriotycznej wzięli udział m.in. przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojskowej Akademii Technicznej oraz delegacja ZST w składzie: Tomasz Rudalski, Wojciech Bartosik, Adrian Sitek, Marian Bednarczyk, Urszula Pacan. Przybyli także powstańcy warszawscy oraz kombatanci - uczestnicy walk na różnych frontach II wojny światowej, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji poległych powstańców w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odczytano Apel Pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.
- Szczegóły
- Damian Pietrasik
- Kategoria: Edukacja i oświata
- Opublikowano: - Mar 21, 2014
- Odsłony: 2046