Odpowiedź Burmistrza
W dniu 28 marca 2013 roku w Urzędzie Miejskim złożone zostało zapytanie dotyczące zamówienia publicznego „Dostawa materiałów typu piasek, żwir, szlaka wraz z załadunkiem, transportem i rozładunkiem na wskazaną przez Zamawiającego budowę na terenie miasta i gminy Opoczno w latach 2013-2014”.
Zapytanie było efektem napływających sygnałów o nieprawidłowościach towarzyszących rozstrzygnięciu przetargu. Główne wątpliwości, jakie się w nich pojawiały, dotyczyły firmy, którą wybrano do zrealizowania zadania. Firmą tą jest AGROBAR Barbara Stępień, której właściciel, jak wynika z posiadanych informacji, jest członkiem rodziny radnego Rady Miejskiej w Opocznie, Jana Stępnia.
Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości w pierwszej kolejności zapoznałem się z dostępną w Biuletynie Informacji Publicznej dokumentacją dotyczącą zamówienia. Okazało się, że publikując informację o wyborze najkorzystniejszej oferty nie umieszczono protokołu, zawierającego ceny i istotne elementy ofert. Również informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty nie zawierała tych, jakże ważnych danych. Podano wyłącznie ocenę punktową, co uniemożliwia zewnętrznemu odbiorcy rzetelną ocenę przebiegu postępowania przetargowego.
Zaznaczyć tu należy, iż w poprzednich latach Urząd Miejski w Opocznie przedstawiając wyniki przetargów, podawał również ceny zawarte w ofertach. Od pewnego czasu praktyki tej zaniechano. Uniemożliwia to lokalnej społeczności kontrolowanie wydatków samorządu, który dysponuje pieniędzmi pochodzącymi z podatków.
Poprosiłem więc Burmistrza Opoczna, Jana Wieruszewskiego o udzielenie informacji dotyczących cen oferowanych przez wszystkich kontrahentów, którzy startowali w przetargu.
W odpowiedzi otrzymałem pismo wyjaśniające, wraz z załącznikami do protokołu zawierającymi pominięte podczas ogłoszenia informacji o wyniku przetargu dane. Wynika z nich, iż firma AGROBAR złożyła najkorzystniejszą, w porównaniu z trzema pozostałymi firmami, ofertę (biorąc pod uwagę wycenę całości zamówienia).
Z doświadczenia, jakie niegdyś nabyłem podczas przygotowywania ofert do zamówień publicznych, mogę powiedzieć, iż w formularzach ofertowych obok ceny jednostkowej podaje się zazwyczaj ilość i cenę łączną poszczególnych zadań oraz cenę końcową będącą sumą wszystkich zadań zawartych w Specyfikacji Szczególnych Warunków Zamówienia. Tu, w formularzach oferty podano jedynie ceny jednostkowe, co na pierwszy rzut oka może budzić kontrowersje.
Martwi natomiast inna kwestia. Pomimo, iż nikt nie kwestionował udziału firmy AGROBAR w przetargu, z odpowiedzi na drugie, zawarte w piśmie pytanie, dotyczące koligacji rodzinnych właściciela firmy z radnym Rady Miejskiej, Janem Stępniem wynika wyłącznie, iż pytanie odebrano raczej jako zarzut. W odpowiedzi podniesiono brak przepisów prawnych zabraniających udziału w przetargu zarówno radnemu, jak i członkom jego rodziny, powołując się na zapis Art. 24f Ustawy o samorządach gminnych.
Załączniki:
1) Zapytanie do Burmistrza Opoczna
2) Odpowiedź Burmistrza Miasta Opoczno
Nie zostaną opublikowane poszczególne formularze ofertowe złożone w przetargu. Osoby zainteresowane informacje te mogą uzyskać w siedzibie redakcji po uprzednim kontakcie lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim.
Komentarz do pisma Burmistrza Opoczna, Jana Wieruszewskiego:
W związku z informacją zawartą w odpowiedzi, dotyczącą braku przeciwwskazań prawnych do udziału radnego w przetargu organizowanym przez Urząd Miejski.
Faktem jest, iż nie istnieje żaden zapis zabraniający udziału radnego w zamówieniu publicznym. Zaznaczyć jednak należy, iż Art. 24d Ustawy o samorządzie gminnym mówi wyraźnie, iż nie można powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Zwycięstwo w przetargu wiąże się bezpośrednio z podpisaniem takowej umowy pomiędzy radnym będącym wykonawcą, a zamawiającym, czyli gminą.
Brak przesłanek wykluczających radnego z przetargu nie jest więc tak oczywisty.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Lis 30, -0001
- Odsłony: 3133