Kolejne spotkanie w sprawie przystanku
6. listopada 2014 roku, w Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyło się kolejne spotkanie dotyczące budowy przystanku Opoczno Południe. Jego tematem była budowa samego peronu oraz uruchomienie przewozów pasażerskich.
Andrzej Snopczyński, Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, przedstawił zakres działań leżących po stronie Gminy Opoczno oraz stan zaawansowania prac. Do Gminy należy wykonanie dróg dojazdowych oraz parkingów.
Od strony wschodniej dojazd będzie możliwy drogami gminnymi, a na końcowym odcinku, drogą równoległą do linii kolejowej. We wrześniu zakończono tam wycinkę drzew, udrożniono rowy przydrożne. Poszerzony został również pas drogowy. W związku z wykonaniem przejścia podziemnego pogłębiono i udrożniono ok. 1 km rowów melioracyjnych. W sierpniu rozebrano trzy budynki należące do PKP , które kolidowały z budowanym parkingiem. Parking ten jest już na ukończeniu. Wykonawcy pozostało położenie nawierzchni asfaltowej, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz oświetlenia i monitoringu. Zakończenie prac ma nastąpić 14. listopada.
W ramach dojazdu od strony zachodniej we wrześniu ukończono prace przy remoncie drogi dojazdowej od węzła Januszewice. Obecnie trwają prace przy pętli autobusowej oraz parkingiem dla 30 samochodów. Wykonano już nawierzchnię jezdni oraz miejsc postojowych. Pozostaje tylko wykonanie chodnika łączącego przystanek autobusowy oraz pętlę autobusową z przejściem podziemnym. Planowany termin ukończenia prac to 14. listopada.
Po 20. listopada u Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. ma zostać złożony komplet dokumentacji wraz z wnioskiem o dopuszczenie do użytkowania całej inwestycji.
Do wykonania jest jeszcze oznakowanie kierunkowe na drogach dojazdowych, przygotowano już projekt organizacji ruchu, który został uzgodniony z zarządcami dróg.
Prowadzone są jeszcze rozmowy z PKP dotyczące wyburzenia pozostałych budynków, a w szczególności budynku warsztatów znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie peronu.
Z relacji p. Agnieszki Janickiej, kierownika kontraktu PKP PLK, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że tor jest już gotowy, pozostało ułożenie kostki brukowej przy peronie, ustawienie wiat i ławek. Wcześniej jednak konieczne jest wykonanie fundamentów pod te elementy. Następnie wybrukowane zostaną dojścia z parkingu od strony wschodniej.
Do końca zmierzają również prace związane z przejściem podziemnym, łączącym peron z pętlą autobusową i parkingiem od strony zachodniej.
Po zakończeniu wszystkich prac ziemnych i budowlanych zostanie przygotowanie ostatecznej dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Kolejnym punktem spotkania było uruchomienie przewozów pasażerskich. Jak wynika z przedstawionych danych, Przewozy Regionalne na przystanku zatrzymają tylko dwa pociągi. Będzie to jedyna para PR uruchomiona na Centralnej Magistrali Kolejowej i będzie to InterRegio Piast, który połączy Warszawę, Opoczno, Włoszczowę, wszystkie większe miasta na Śląsku, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Oławę do Wrocławia.
Przedstawiciel Przewozów Regionalnych, Krzysztof Krasowski przedstawił orientacyjny rozkład pociągu. W kierunku od Warszawy, pociąg wyjedzie ze stolicy ok. 11:30, w Opocznie będzie o 13:00, w Zawierciu ok. 14:30, w Katowicach ok 15:00, w Opolu ok. 17:00.
W kierunku na Warszawę pociąg wyjedzie z Wrocławia ok. 9:30, w Opolu będzie ok. 10:20, w Kędzierzynie-Koźlu 11:10, w Katowicach ok. 12:17, w Zawierciu ok. 13:00, w Opocznie ok. 14:30 i w Warszawie Centralnej ok. 16:00.
Jak zapewnił Krzysztof Krasowski, ceny biletów na pociągi Interregio będą zaczynać się od 1 zł przy zakupie przez Internet.
Przedstawiony został także orientacyjny rozkład jazdy Intercity. Niestety nie opublikujemy go ze względu na to, iż jest to tzw. podstawa roczna, czyli harmonogram teoretyczny, na podstawie którego przygotowany będzie ostateczny rozkład. Wiadomo jednak, ze Opoczno Południe będzie obsługiwane przez 7 par pociągów TLK. Będą to Karkonosze, Mazury, Skarbek, Korczak, Cegielski, Korfanty i Brzechwa.
Największym problemem jest luka w połączeniach pomiędzy godzinami 11, a 19-tą. Prowadzono rozmowy z PKP Intercity, które zaproponowało połączenie Warszawa-Włoszczowa-Kielce-Kraków, wyjeżdżający ze stolicy o 17:20, ale zabrakło zainteresowania ze strony władz województwa świętokrzyskiego. Wniosek o dofinansowanie tego połączenia został więc przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpatrzony negatywnie.
Wprowadzenie takiego połączenia zależeć będzie również od frekwencji. Do tego czasu istnieje możliwość wypełnienia luki przez przewoźników „kołowych”.
Przy okazji rozmów dotyczących skorelowania połączeń kolejowych na linii 25 poruszono temat przywrócenia relacji kolejowych z Końskimi i Skarżyskiem Kamienną.
Ostateczny rozkład zatrzymujących się na przystanku Opoczno Południe, powinien zostać opublikowany w połowie listopada. Wówczas rozpoczęta zostanie szeroko zakrojona akcja promocyjna.
Po części merytorycznej spotkania uczestnicy udali się na teren budowy przystanku, gdzie zapoznali się ze stanem robót.
W spotkaniu uczestniczyli: Z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Teresa Woźniak, Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, obaj zastępcy Burmistrza Opoczna, Andrzej Snopczyński - Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Pracownicy Wydziału Promocji UM, Agnieszka Janicka - kierownik kontraktu PKP PLK, Poseł na Sejm RP Robert Telus, Wicestarosta Konecki Andrzej Lenart, Marcin Tur, Krzysztof Krasowski reprezentujący Przewozy Regionalne, Krzysztof Urbaniak zastępca dyrektora oddziału łódzkiego Przewozów Regionalnych, przedstawiciel PKP S.A. Sekcji Eksploatacji Idzikowice, przedstawiciel firmy Banimex, Jan Wroniszewski, Robert Wdowiak z Urzędu Marszałkowskiego, pracownicy Urzędu Miejskiego w Opcoznie, oraz Starosta Opoczyński, który przybył na z niemal 40 minutowym spóźnieniem.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Lis 07, 2014
- Odsłony: 6762