Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystyki
28 listopada 2016 roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w Gminie Sławno”. Projekt został wybrany do dofinansowania na podstawie Uchwały podjętej przez Instytucję Zarządzającą w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.
Umowa została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi przez Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego oraz Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego w obecności Członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej.
Wartość całkowita projektu 10 406 307,70 zł. z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 7 151 796,33 zł.
Przedmiotem projektu jest budowa i rozbudowa obiektów turystycznych wykorzystujących walory przyrodnicze i kulturowe Gminy Sławno, stymulujące wzrost ruchu turystycznego oraz popularyzację istniejących i nowo utworzonych produktów turystycznych. Otrzymane dofinansowanie w kwocie ponad 7 mln. złoty (7 151 796,33 PLN) pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Głównym zadaniem projektu jest budowa GEOPARKU w kamieniołomie Owadów – Brzezinki, gdzie znajdują się skamieniałości sprzed 148 mln lat. W kamieniołomie znaleziono m.in. okaz niezwykle delikatnego skrzydła praważki, należącej do nieznanego nauce gatunku, szczękę gada morskiego, misternie ornamentowane, spiralnie skręcone muszle amonitów - pradawnych głowonogów, które osiągały niekiedy potężne rozmiary, szkielet ryby. Wśród skamieniałości są także skrzypłocze, krewetki, ryby, gady morskie, misternie ornamentowane muszle małżów, spiralnie zwinięte amonity o pięknie zdobionych drobnymi żeberkami muszlach, a także ważki, żuki oraz latające gady - pterozaury. Stanowisko jest na tyle bogate, że do jego badania w ramach inicjatywy władz Gminy Sławno powołany został międzynarodowy zespół badawczy. Obszar ten jest zwany w środowisku naukowych Polskim eldorado paleontologicznych i jest porównywany przez National Geographic do słynnego bawarskiego kamieniołomu Solnhofen przez co stanowi skarbnicę wiedzy o wymarłych organizmach oraz o środowisku i ewolucji górnojurajskiego morza, które pokrywało niegdyś znaczny obszar obecnego województwa łódzkiego i dużą część dzisiejszej Polski.
Geopark z tarasem widokowym w Owadowie
W ramach budowy GEOPARKU wybudowany zostanie taras widokowy wyrobiska na którym znajdować się będzie olbrzymi odlew ichtiozaura, lunety widokowe, ławeczki, zadaszenie oraz atrakcje dla dzieci. Poniżej skarpy wybudowany będzie budynek, w którym zaplanowano mini salę konferencyjno-wystawienniczą. Dodatkowo całość będzie oświetlona energooszczędnymi lampami LED, ogrodzona i monitorowana. Wszystko dopełnią nasadzenia i odwodnienie terenu.
Owadów planuje się połączyć ze Sławnem nową ścieżką pieszo-rowerową o długości 1,6 km. i szerokości 2,5 m. Na jej trasie zaplanowano modernizację i budowę oświetlenia ulicznego typu LED oraz przebudowę istniejących linii elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Ścieżka stanowiłaby idealną trasę dla pieszych i rowerzystów, łączącą najatrakcyjniejsze turystycznie obszary w gminie.
Oświetlona ścieżka pieszo - rowerowa z Owadowa do Sławna
Założenia projektu obejmują także samo centrum Sławna, które ma szansę odmienić swoje oblicze. Planuje się przebudowę istniejącego w rejonie skrzyżowania centralnego skweru. Plac ten zostanie kompleksowo przebudowany. Począwszy od podłoża, które zostanie wyłożone kostką tak, aby wizualnie wydzielać poszczególne strefy, przebudowany zostanie obecny przystanek – nadana mu zostanie nowoczesna forma architektoniczna oraz wyposażony będzie w interaktywną tablice, stanowiąc tym samym Punkt Informacji Turystycznej w gminie. Dodatkową atrakcją będzie także nowoczesna podświetlana fontanna w centralnym punkcie skweru. Wyeksponowana zostanie również pamiątkowa figurka Matki Boskiej stanowiąca ważny element lokalnej tożsamości religijnej. Dodatkowo infrastruktura zostanie uzupełniona o ławeczki, oświetlenie, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
Nowy skwer w centrum Sławna
Nowe oblicze zyska również skwer przed remizą OSP Sławno. Tu przewiduje się wykonanie utwardzeń nawierzchni, modernizację oświetlenia LED, ustawienie ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Atrakcją turystyczną będzie zlokalizowany w tym miejscu stacjonarny stół ping-pongowy oraz stacjonarne szachy.
Kolejnym miejscem, które zostanie zagospodarowanie pod kątem turystycznym będzie plac przed zabytkowym Kościołem Parafialnym w Sławnie. Prace polegające na utwardzeniu terenu, ułożeniu nowej kostki brukowej, wstawieniu oświetlenia oraz ławeczek, stojaków na rowery i koszy znacznie podniosą walory estetyczne miejscowości a także wyeksponują pięknie odrestaurowany zabytek. Dopełnieniem będą liczne nasadzenia, które szczególnie w okresie wiosenno-letnim będą „cieszyć oko” mieszkańców i turystów. Kościół w minionych latach przeszedł gruntowne odnowienie a zagospodarowanie terenu wokół stanowić będzie dopełnienie procesu rewitalizacji. Ponadto odwiedzający będą mieli kolejne miejsce na mapie punktów atrakcyjnych turystycznie.
Zagospodarowanie terenu przy zabytkowym kościele w Sławnie
Największy do zagospodarowania turystycznie obszar to teren przy Gminnym Ośrodku Kultury. Powstanie tu Centrum Informacji Turystycznej wraz z mini salą konferencyjną. W budynku będzie również wypożyczalnia rowerów, rolek, hulajnóg i deskorolek. Niepowtarzalną atrakcją turystyczna będzie skatepark z pumptrackiem (zamknięta pętla dla rowerzystów), plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Wszystko zostanie połączone ścieżkami pieszymi, oświetlone oraz wyposażone w ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
Plac za GOK z skateparkiem z pumptrackiem, siłownią zewnętrzną i placem zabaw
Dla bardziej wymagających turystów zaprojektowana i utworzona zostanie ścieżka „NATURA”, na której będzie można sprawdzić swoje umiejętności rowerowe. Dzięki nowoczesnej i niepowtarzalnej infrastrukturze stanie się to kultowe i modne miejsce gdzie w aktywny sposób można rodzinnie spędzić czas.
Ścieżka rowerowa „NATURA”
W Gminie Sławno potencjałem turystycznym są niewątpliwie wykopaliska sprzed 148 mln. lat, walory przyrodnicze do uprawiania kolarstwa MTB oraz bogata tradycja i kultura opoczyńska. Niniejszy projekt zakłada wykorzystanie wszystkich trzech potencjałów regionu. Geopark rozpowszechni i wypromuje unikatowe skamieniałości sławieńskie. Ścieżka „NATURA” razem ze skateparkiem i ścieżkami rowerowymi uatrakcyjnią i rozpropaguje turystykę rowerową a prężnie działające KGW i zespoły folklorystyczne oraz twórcy ludowi będą zapoznawać turystów z pięknem ziemi opoczyńskiej. Aby udało się połączyć te wszystkie elementy należy zagospodarować tak przestrzeń publiczną, aby każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie. Rodziny z dziećmi będą mogli aktywnie spędzający czas wypożyczając rowery, którymi pojadą do GEOPARKU, zwiedzając i podziwiając piękne krajobrazy sławieńskie, zabawić się w centrum rekreacyjnym ze skateparkiem, placem zabaw i siłownią zewnętrzną, sprawdzić się na ścieżce rowerowej „NATURA” oraz wypocząć i zrelaksować się na odnowionych skwerkach w centrum miejscowości.
Zaplanowano, iż niniejsza infrastruktura turystyczna powstanie w przeciągu półtora roku i już w połowie 2018 roku mieszkańcy i sympatycy regionu sławieńskiego będą mogli z niej aktywnie korzystać.
Wartość całkowita: 10 406 307,70 zł
Dofinansowanie EFRR: 7 151 796,33 zł
VAT: 1 884 019,33 zł
Wkład własny: 1 370 492,04 zł
Wizulizacja projektu
- Szczegóły
- Gmina Sławno
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Gru 07, 2016
- Odsłony: 7351