Zapłacimy więcej za ciepło systemowe
Od 1 stycznia 2019 roku zapłacimy więcej za ciepło systemowe. Jak przed świętami poinformował swoich odbiorców Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w Opocznie, średni wzrost cen energii cieplnej wyniesie 12.9%.
Pod koniec grudnia ub. roku od jednego z czytelników otrzymaliśmy informacje, iż Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o rozesłał powiadomienia o podwyżce cen energi cieplnej. Tego samego dnia wysłaliśmy do ZEC prośbę o potwierdzenie tej informacji wraz z uzasadnieniem decyzji.
W dniu wczorajszym do skrzynki pocztowej Portalu wpłynęła odpowiedź od Zastępcy Prezesa ds. Technicznych, Mirosława Kresińskiego, w której informuje, iż ceny ciepła wg nowej taryfy wzrosną o 12.9%.
Jak czytamy w piśmie, głównymi przyczynami zmian cen energii cieplnej są rosnące koszty produkcji ciepła, spowodowane głównie wzrostem cen węgla kamiennego i cen energii elektrycznej oraz znacznym wzrostem kosztów emisji CO2.
Nowa taryfa została zatwierdzona 13 grudnia 2018 roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i ma obowiązywać do końca bieżącego roku.
Grupy taryfowe odbiorców:
- WO - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej stanowicej własność sprzedawcy. Węzły cieplne stanowią własność odbiorców i są przez nich eksploatowane.
- WIW - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i indywidualnych węzłów cieplnych. Sieć i węzły stanowią własność sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.
- WGW - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i grupowych węzłów cieplnych. Sieć i węzły są własnością sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.
- WGW1 - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej, grupowych węzłów cieplnych i zewnętrznych instalacji odbiorczych. Sieć, węzły i instalacje odbiorcze są własnością sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.
Koszty przyłącza do sieci ciepłowniczej wyniosą natomiast (w zależności od średnicy przyłącza):
Jak poinformował nas dziś podczas rozmowy telefonicznej Mirosław Kresiński, najwyższe koszty produkcji energii cieplnej stanowią ceny emisji CO2, natomiast udział kosztów energii elektrycznej w produkcji ciepła udało się spółce zachować na poziomie z roku ubiegłego.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Sty 04, 2019
- Odsłony: 4336