Wzrost zachorowań na szkarlatynę
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie zwraca uwagę, że w ostatnim czasie zaobserwowano wśród dzieci zwiększoną liczbę zachorowań na płonicę (szkarlatynę).
Płonica jest zakażeniem paciorkowcowym i wymaga leczenia antybiotykami.
Płonicę charakteryzuje nagły początek, gorączka, niekiedy wymioty lub nudności, objawy zapalenia gardła lub anginy z obłożonym językiem. Dolegliwości gastryczne rodzice kładą często na karb błędu dietetycznego, dopiero pojawiająca się wysypka każe im szukać pomocy lekarskiej.
Wysypka na charakter drobnoplamisty, skóra jest jakby uderzona ostrą szczotką. Jest ona najobfitsza na nagrzanych częściach ciała, a na twarzy pozostawia wolny trójkąt wokół ust, między fałdami policzkowymi. Następstwem wysypki jest łuszczenie skóry, najpierw na twarzy, później tułowiu, potem na stopach i dłoniach.
Źródłem zakażenia w płonicy jest człowiek chory, ozdrowieniec lub nosiciel.
Zakażenie może następować bezpośrednio – drogą powietrzną, chory zaraża innych wydalając zarazki podczas kaszlu, kichania, mówienia oraz pośrednio przez przedmioty przez niego zakażone ( ubrania, ręczniki, pościel, środki higieniczne, naczynia). Do zakażenia może dojść także przez zakażoną żywność, zwłaszcza mleko i jego przetwory.
W trosce o zdrowe i radosne Święta Bożego Narodzenia pragniemy przypomnieć zasady higienicznego postępowania w celu uniknięcia zakażenia.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby należy przestrzegać następujących zaleceń:
- w przypadku wystąpienia objawów chorobowych należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza, poddać je leczeniu i pozostawić domu;
- w okresie choroby ograniczyć kontakty z innymi dziećmi;
- choremu dziecku wydzielić własny kubek, talerz, sztućce, ręcznik;
- należy przestrzegać bezwzględnego zakazu picia napojów z jednego kubeczka lub butelki, używania wspólnych sztućców, jedzenia wspólnej kanapki;
- podczas kichania i kaszlu należy zakrywać usta chusteczką jednorazową, którą następnie trzeba wyrzuć;
- należy dokładnie myć i wyparzyć naczynia, których używało dziecko, jak również myć i dezynfekować urządzenia sanitarne, umywalkę, wannę;
- po wyzdrowieniu dziecka pościel należy wygotować;
- pomieszczenia należy wywietrzyć i utrzymywać w czystości;
- dbać o higienę rąk - pamiętać o dokładnym myciu rąk przed jedzeniem, po powrocie ze szkoły, spacerów, podróżowaniu środkami transportu publicznego, skorzystaniu z toalety.
- Szczegóły
- PSSE w Opocznie
- Kategoria: Komunikaty i ogłoszenia
- Opublikowano: - Gru 16, 2014
- Odsłony: 23882