Oświadczenie Dyrektora Szpitala Powiatowego w Opocznie
17. kwietnia 2015 roku, na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego w Opocznie ukazało się oświadczenie dyrektora Szpitala Powiatowego w Opocznie w sprawie przebudzenia się pacjentki podczas cesarskiego cięcia, a o którym informowały ogólnopolskie media. Poniżej publikujemy jego treść
Oświadczenie Dyrektora SPZOZ Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Opocznie w sprawie cesarskiego cięcia wykonanego w dniu 9 kwietnia 2015 roku
W odpowiedzi na zarzuty wobec opoczyńskiego Szpitala dotyczące przebiegu cesarskiego cięcia oraz negatywnych komentarzy na temat funkcjonowania Szpitala i Oddziału Położniczo-Ginekologicznego pragnę przedstawić opis wydarzeń ustalony w oparciu o informacje udzielone przez personel szpitala oraz na podstawie zapisów dokumentacji medycznej.
Dążąc do pełnego zobrazowania zdarzenia wyjaśniam, że pacjentka w dniu 9 kwietnia br. zgłosiła się do porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym SPZOZ Szpitala Powiatowego w Opocznie. Ze względu na przeciwwskazania medyczne podjęto decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego. Zabieg przeprowadził doświadczony lekarz anestezjolog z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Przed wykonaniem zabiegu lekarz zaproponował pacjentce znieczulenie typowe dla porodu poprzez cięcie cesarskie (stosowane w 99% operacji tego typu), tj. znieczulenie podpajęczynówkowe lokalne, polegające na podaniu środka znieczulającego poprzez wkłucie do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pacjentka odmówiła tej metody, mimo że jest to znieczulenie zalecane, gdyż obejmuje jedynie dolną połowę ciała i pozwala na kontakt słowny zespołu operacyjnego z rodzącą. Pacjentka kategorycznie domagała się jednak znieczulenia ogólnego. Dlatego, zgodnie z żądaniem, zostało zastosowane znieczulenie ogólne. Jest to znieczulenie w przypadku porodu specyficzne, gdyż z uwagi na dobro dziecka jest znieczuleniem płytkim, a środki przeciwbólowe narkotyczne podawane są dopiero po wyjęciu dziecka.
Odnosząc się do doniesień medialnych informuję, iż postępowanie anestezjologiczne było prawidłowe, zgodne z ogólnie przyjętymi standardami. Ani zespół operacyjny, ani anestezjologiczny nie zauważył żadnych nieprawidłowości podczas jego wykonywania. Urodzone dziecko otrzymało 10/10 punktów w skali apgar.
Po zakończeniu zabiegu lekarz anestezjolog tłumaczył pacjentce, iż to, że słyszała rozmowy zespołu operacyjnego i odczuwała niektóre czynności operacyjne, mogło mieć miejsce podczas ostatniego okresu znieczulenia, kiedy była jeszcze zaintubowana, lecz już wybudzana.
Nadmieniam, że zgodnie z powszechnie dostępną wiedzą, notowane są przypadki, gdzie przy znieczuleniu ogólnym, płytkim, jakie stosowane jest podczas cięcia cesarskiego, pacjentka o mniejszej wrażliwości na leki może słyszeć odgłosy pracy zespołu operacyjnego. Jednak po podaniu leków przeciwbólowych narkotycznych, jak to miało miejsce w końcowej fazie opisywanego zabiegu, jest mało prawdopodobne, aby pacjentka odczuwała ból.
Ostatecznie o prawidłowości przeprowadzonego zabiegu rozstrzygnie postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Prokuraturę. Do tego czasu proszę aby dyskusja na ten temat toczyła się w oparciu o rzetelnie przedstawione fakty.
Jednocześnie zapewniam, że personel Szpitala Powiatowego w Opocznie, to doświadczona kadra specjalistów bardzo dobrze przygotowana do pełnienia swoich funkcji. Dzięki temu z dużą odpowiedzialnością realizujemy główne cele jakie stoją przed naszą placówką tj. z wielką starannością podejmujemy działania na rzecz ratowania życia i poprawy zdrowia mieszkańców powiatu opoczyńskiego i okolic. Naszym wspólnym celem jest ciągła poprawa i doskonalenie jakości udzielanych świadczeń medycznych.
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Opocznie - Jerzy Filipecki
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Komunikaty i ogłoszenia
- Opublikowano: - Kwi 17, 2015
- Odsłony: 8298