Starostwo przypomina o obowiązku utrzymania i konserwacji obiektów melioracyjnych
W ostatnich latach, w wielu rejonach Polski, w tym również na terenie naszego Powiatu dochodzi do powodzi lub lokalnych podtopień. Skala zjawiska jest różna a przyczyną są intensywne opady, przechodzące przez kraj nawałnice co skutkuje podniesieniem się poziomu wód w rzekach i kanałach oraz utrzymujący się wysoki poziom wód gruntowych.
Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu powodujące w efekcie wystąpienie wody z brzegów, strumyków oraz rowów melioracyjnych, niejednokrotnie skutkują zalaniem wielu posesji, domów i gospodarstw, dróg oraz wielu hektarów upraw na terenie kraju, w tym w wielu miejscowościach powiatu opoczyńskiego. Z reguły szkody powstałe w wyniku powodzi i podtopień spowodowane są źle działającymi urządzeniami melioracyjnymi (sieci odwadniającej) lub ich brakiem - urządzenia dotyczące infrastruktury melioracyjnej są zaniedbane i wymagające podjęcia niezwłocznych działań naprawczych.
Z powodu braku odpowiedniej konserwacji, większość obiektów nie pracuje prawidłowo, m.in. w sytuacjach zagrożenia powodziowego, w szczególności powstałego w wyniku intensywnych opadów deszczu lub gwałtownego topnienia śniegu. W wielu przypadkach właściciele gruntów na terenie gmin nie wykonują ciążących na nich zadań w zakresie właściwego utrzymania i konserwacji obiektów i urządzeń. (Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. „Prawo wodne” (tekst jednolity Dz. U. z 2012 poz. 145 z póź. zm.) obowiązek utrzymania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej do tej spółki). Mieszkańcy mogą również powołać spółkę wodną na danym terenie, która może korzystać z dotacji z budżetu państwa oraz z pomocy finansowej jednostek samorządu terytorialnego.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Komunikaty i ogłoszenia
- Opublikowano: - Sie 08, 2013
- Odsłony: 1535