Pożar w budynku Szpitala Powiatowego w Opocznie?
W dniu 18 września br. na Oddziale Dziecięcym w pomieszczeniu dla personelu, na skutek zwarcia czajnika elektrycznego doszło do zapalenia się materiałów palnych. Uruchomiona została czujka systemu sygnalizacji pożarowej.
Przybyły na miejsce portier pełniący dyżur, poinformował o zagrożeniu personel, uruchomił ręczny ostrzegacz pożarowy, a następnie za pomocą znajdującej się w pobliżu gaśnicy podjął próbę ugaszenia pożaru. Zbyt intensywnie rozwijający się ogień, okazał się jednak zbyt silny, pracownik doznał poparzenia twarzy oraz rąk i na skutek silnego zadymienia stracił przytomność.
Dzięki monitoringowi pożarowemu, informacja o powstałym pożarze automatycznie dotarła do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały wysłane zastępy straży pożarnej.
Personel oddziału, o zaistniałym zdarzeniu niezwłocznie poinformował Dyrektora Szpitala Pana Marka Ksytę, który w uzgodnieniu z Ordynatorem Oddziału Dziecięcego zarządził ewakuację całego oddziału w bezpieczne miejsce.
Po kilku minutach od przyjęcia zgłoszenia docierają zastępy PSP i OSP.
Do Kierującego Działaniami Ratowniczymi zgłasza się Dyrektor Szpitala, informując o skali i przebiegu ewakuacji, w tym o jednej osobie poszkodowanej pozostającej w strefie zadymienia.
Natychmiast podany zostaje jeden prąd gaśniczy w natarciu na ognisko pożaru oraz jeden prąd wody w obronie, skierowany na elewację budynku. Ponadto strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przeszukują Oddział Dziecięcy.
Rozstawiony zostaje podnośnik hydrauliczny, do ewentualnego wykorzystania przy ewakuacji zagrożonych osób z I piętra budynku. Wyłączone zostają instalacje stwarzające zagrożenia podczas pożaru.
Strażacy odnajdują nieprzytomnego mężczyznę i natychmiast ewakuują ze strefy zagrożenia. Poszkodowany zostaje przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego Falck. Podany zostaje kolejny prąd gaśniczy oraz rozstawiony zostaje namiot ewakuacyjny do ewentualnego umieszczenia w nim osób ewakuowanych.
Po kilku minutach pożar zostaje zlokalizowany, trwa dokładne przeszukiwanie pomieszczeń ewakuowanego oddziału. Do pożaru zadysponowane zostają, kolejne siły i środki wraz z grupą operacyjną Komendy Powiatowej PSP w Opocznie.
Na miejsce zdarzenia przybywa Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie mł. bryg. Mariusz Jędrasik, który przejmuje dowodzenie działaniami ratowniczo-gaśniczymi.
O zdarzeniu powiadomione zostają kolejne służby m.in. Policja, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, których przedstawiciele na czele z Wicestarostą Opoczyńskim Marcinem Baranowskim i Komendantem Powiatowym Policji insp. Markiem Grzegory-Roróg dojeżdżają na miejsce i zapoznają się z zaistniałą sytuacją.
Po 20 minutach od uruchomienia alarmu sygnalizacji pożarowej, pożar zostaje ugaszony. Cały oddział zostaje oddymiony, usunięto wszystkie nadpalone elementy, sprawdzono wszystkie pomieszczenia na obecność niebezpiecznych gazów popożarowych. Teren objęty działaniami ratowniczymi zostaje przekazany Dyrektorowi Szpitala, ogłoszono powrót wszystkich jednostek do bazy.
Taki był ogólny scenariusz ćwiczeń doskonalących współdziałanie służb ratowniczych i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego powiatu opoczyńskiego pod kryptonimem „Szpital 2015”.
Ćwiczenia te miały na celu przede wszystkim:
- doskonalenie współdziałania sił i środków PSP, OSP, Zespołów Ratownictwa Medycznego, Policji, Starostwa Powiatowego w Opocznie, Urzędu Miasta Opoczno,
- przybliżenie specyfiki prowadzenia działań w obiektach, przeznaczonych przede wszystkim dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się,
- zapoznanie z zainstalowanymi urządzeniami przeciwpożarowymi w budynku głównym szpitala, a także z drogami przeciwpożarowymi i zaopatrzeniem wodnym,
- rozpoznanie zagrożeń występujących na terenie należącym do szpitala,
- optymalizowanie sposobów ewakuacji pacjentów ze szpitala,
- poznanie rozmieszczenia budynków, pomieszczeń i dróg wewnętrznych na całym terenie szpitala.
Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło ich podsumowanie, a słowa podziękowania przybyłym służbom ratowniczym za przeprowadzone działania przekazali Dyrektor Szpitala Marek Ksyta oraz Wicestarosta Opoczyński Marcin Baranowski. Stwierdzili jednoznacznie, że budynek Szpitala Powiatowego jest to najważniejszy budynek w powiecie i życzyli wszystkim i sobie, aby takich działań w rzeczywistej akcji lepiej nie było, ale takie ćwiczenia są potrzebne, gdyż sprawdzają umiejętność współdziałania i współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.
Ćwiczenia obserwował również przedstawiciel Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi kpt. Jacek Rus.
Przeprowadzone ćwiczenia urzeczywistniły potrzebę stałego nadzoru nad przejezdnością dróg pożarowych do wszystkich budynków szpitala, jak również pilnej konieczności stworzenia nowych miejsc parkingowych poza terenem szpitala.
bryg. Andrzej Śpiewak
Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie
- Szczegóły
- PSP Opoczno / bryg. Andrzej Śpiewak
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Wrz 23, 2015
- Odsłony: 3591