Policja poszukuje sprawców włamań
Policjanci poszukują sprawców włamań do budynków mieszkalnych. Łupem złodziei pada najczęściej biżuteria oraz pieniądze.
O wszystkich niepokojących, nietypowych sytuacjach w pobliżu bloków, osiedli domków jednorodzinnych prosimy niezwłocznie informować opoczyńską policję.
Pamiętajmy!
- Dużą ilość gotówki czy biżuterii zabezpiecz w przytwierdzonym na stałe do podłoża sejfie, bądź zdeponuj w banku
- Pamiętaj, że zdecydowana większość włamań do mieszkań i budynków to włamania przez drzwi lub okna. Wyposaż je w atestowane okucia antywłamaniowe, kraty zewnętrzne czy zamki antywłamaniowe
Zauważyłeś podejrzane osoby, bądź samochody w pobliżu swojego domu , nie stój bezczynnie powiadom o tym policję pod numerem 112
Potencjalny włamywacz unika oświetlonych miejsc, dlatego należy dbać o to, żeby przed drzwiami zawsze działało oświetlenie.
Z policyjnych statystyk wynika, że najbardziej narażone na włamania są mieszkania znajdujące się na parterze i na najniższych piętrach.
Włamywacze forsują drzwi balkonowe i okna. Niezwykle ważne jest właściwe zabezpieczenie okien i balkonów. Dobrym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi są spawane domofony. Należy jednak pamiętać, żeby nie wpuszczać do budynku obcych.
Inne zabezpieczenia powinni stosować lokatorzy domków jednorodzinnych.
Włamywacza na pewno zniechęcą kraty w okienkach od piwnic, rolety antywłamaniowe, a także dobrze zabezpieczone drzwi garażowe i do pomieszczeń gospodarczych.
Policjanci radzą, żeby przed wyjściem z domu zamknąć wszystkie drzwi i okna, a także okienka piwniczne i drzwi do pomieszczeń gospodarczych, nie zostawiać kluczy w takich miejscach jak pod wycieraczką, za doniczką, na oknie, za framugą drzwi.
Wychodząc wieczorem z domu albo z mieszkania, należy zaciągnąć zasłony albo opuścić żaluzje. Dobrym pomysłem jest zostawienie w mieszkaniu włączonego światła - stwarza to pozory obecności domowników.
Lepiej nie przechowywać w mieszkaniu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii .
W przypadku dłuższych wyjazdów cenne rzeczy najlepiej przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować w banku, zaś znajomemu sąsiadowi zostawić klucze do mieszkania i poprosić, żeby codziennie zapalał na kilka minut światło w każdym pomieszczeniu, otwierał na kilka minut okna i drzwi balkonowe, wyjmował ze skrzynki korespondencję i usuwał spod drzwi materiały reklamowe i ulotki.
- Szczegóły
- KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Lut 05, 2019
- Odsłony: 5037