Dopalacze powracają
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie wraz z Komendą Powiatową Policji podjęły wspólne działania profilaktyczne w walce z powracającymi na rynek dopalaczami.
Obecnie prowadzony jest monitoring środków zastępczych w dyskotekach i pubach na terenie powiatu opoczyńskiego. We wrześniu pracownicy PSSE w Opocznie sprawdzili sklepiki szkolne i sklepy wokół szkół, zwracając szczególną uwagę na sprzedawany tam asortyment.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie apeluje do rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na zakupy robione w internecie przez ich dzieci. Należy pamiętać, że każdy produkt wprowadzany do sprzedaży powinien mieć na opakowaniu wyszczególniony skład, miejsce produkcji i datę ważności, szczególnie jeśli chodzi o suplementy diety, preparaty dla kulturystów czy środki na odchudzanie.
Czym są dopalacze?
Dopalaczami nazywane są produkty zawierające substancje psychoaktywne. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie człowieka jak największego efektu narkotycznego. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka.
Oficjalną nazwą dopalaczy jest „środek zastępczy”. W/g definicji są to substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, rośliny, grzyby lub ich części, zawierające taką substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych.
W zależności od spożytej substancji u człowieka mogą wystąpić różnorodne objawy takie jak: przypływ energii, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne, halucynacje wzrokowo - słuchowe a także utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka . Powodowane przez dopalacze zmiany świadomości i stany pobudzenia ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji, co zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, urazu a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może powodować skutki śmiertelne w szczególności w połączeniu z alkoholem lub lekami.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Paź 31, 2013
- Odsłony: 1699