Wypadek na przejeździe kolejowym w Grudzeniu Lesie
20 listopada 2013 roku, około godziny 13:40, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Grudzeń Las doszło do poważnego wypadku. 42 letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, kierując samochodem osobowym Skoda Oktavia, prawdopodobnie nie zachował należytej ostrożności, zignorował znak STOP i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę PKP Cargo. Kierowca skody z licznymi obrażeniami trafił do szpitala, 51 letni maszynista był trzeźwy.
Policja przypomina:
Najczęstsze wykroczenia popełniane na przejazdach kolejowych i w ich obrębie to:
- niezatrzymywanie się przed znakiem STOP,
- omijanie rogatek,
- podnoszenie rogatek,
- przejeżdżanie/przechodzenie przez przejazd w momencie opuszczania/podnoszenia półrogatek,
- przejeżdżanie/przechodzenie przez przejazd pomiędzy półrogatkami, przy opuszczonych rogatkach.
PAMIĘTAJMY!
Zgodnie z procedurami i instrukcjami obowiązującymi na większości strzeżonych przejazdach kolejowych, dróżnik przejazdowy informację o konieczności zamknięcia rogatek przejazdowych otrzymuje na 3 minuty przed przejazdem pociągu. Rogatki przejazdowe muszą być zamknięte na 2 minuty przed wjechaniem czoła pojazdu kolejowego na przejazd.
Prędkość pociągów przejeżdżających przez przejazd z zawieszoną obsługą lub z nieczynnymi urządzeniami przejazdowymi jest ograniczona do 20 km/h.
Maszynista pociągu zbliżającego się do przejazdu (bez względu na jego kategorię) podaje sygnał „Baczność” i jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.
Do zachowania szczególnej ostrożności jest zobowiązany także kierowca. Kolizja na przejeździe, nawet przy niewielkiej prędkości pociągu, zawsze może być tragiczna w skutkach!
Droga hamowania pociągu przy prędkości 100-120 km/h i użyciu nagłego hamowania wynosi 700 – 1000 m. W razie nagłego wtargnięcia samochodu na przejazd
MASZYNISTA NIE MA ŻADNYCH SZANS, BY UNIKNĄĆ WYPADKU!
Kolizja na przejeździe to zderzenie samochodu ważącego jedną lub kilka ton. Masa pociągu to kilkaset, a nawet kilka tysięcy ton.
NA PRZEJEŹDZIE SAMOCHÓD NAJCZĘŚCIEJ ULEGA CAŁKOWITEMU ZNISZCZENIU!
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Lis 21, 2013
- Odsłony: 1981