Noc Muzeów 2014 za nami
17 maja 2014 roku w opoczyńskim muzeum, podobnie jak we wszystkich tego typu instytucjach, odbyła się Noc Muzeów. Muzeum Regionalne dostępne było dla zwiedzających w godzinach od 17:00 do 24:00. Kapryśna pogoda nie zniechęciła mieszkańców do odwiedzenia zamku kazimierzowskiego.
Poza stałymi ekspozycjami, goście mogli obejrzeć przygotowaną na tę okazję wystawę zatytułowaną „Łódzkie Skrzydła” pochodzącą ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Wśród wystawionych eksponatów zwiedzający mogli obejrzeć modele samolotów z okresu I i II Wojny Światowej, umundurowanie lotnicze oraz współczesny kombinezon i wyposażenie. W gablotach wystawiono również odznaki i dokumenty lotników okresu wojennego. Całość dopełniały tablice informacyjne opisujące historię lotnictwa na ziemiach polskich.
Młodzież szkolna przygotowała na tę okazję dwa występy aktorskie. Uczniowie z ZSS nr 2 przygotowali przedstawienie historyczne zatytułowane "Opowieści o królu Kazimierzu Wielkim”, w którym w bardzo ciekawy sposób przybliżyła osobę Kazimierza Wielkiego.
Kabaret „Z normalnego przedpokoju”, działający przy Zespole Szkół Samorządowych nr 3 przygotował natomiast skecz „ Jak to z Opocznem było - czyli kabaretowe potyczki z historii”, który był humorystycznym obrazem nawiązującym do historii Opoczna.
Dużą liczbę odwiedzających muzeum przyciągnęło spotkanie ze Stanisławem Jędryką, reżyserem znanych i lubianych filmów i seriali, wśród których należałoby wymienić m.in. „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody Tolka Banana”, czy też „Jesienią o szczęściu”.
Wizycie reżysera towarzyszyła projekcja filmu Andrzeja Paradowskiego „Jestem synem dwóch matek”, będący formą retrospektywnego wywiadu ze Stanisławem Jędryką.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również występ multiinstrumentalisty Tomasza Drozdka, który wprowadził zgromadzonych słuchaczy w świat dźwięków i niecodziennych aranżacji muzycznych.
Po występie każdy mógł porozmawiać z artystą i spróbować swoich sił na prezentowanych instrumentach, wśród których znaleźć można było zarówno instrumenty elektroniczne, etniczne, takie jak Udu Drum, kalimba, dwojnica polska oraz wykonane własnoręcznie przez muzyka.
Niestety, ze względu na niesprzyjającą aurę nie udało się wykonanie murala przy pl. Kazimierza Wielkiego.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Maj 19, 2014
- Odsłony: 1791