Festiwal „Opoczno Folk Attack II”
Dwunastego września bieżącego roku na dziedzińcu zamkowym Muzeum Regionalnego w Opocznie odbył się kolejny festiwal Opoczno Folk Attack, wpisujący się w Europejskie Dni Dziedzictwa 2015. W tegorocznej, drugiej edycji festiwalu wystąpiły zespoły: „Zawołany Skład Weselny”, Kapela Bińków oraz formacja R.U.T.A.
Opoczyńskie Muzeum Regionalne po raz drugi zaprosiło na spotkanie z folkiem w ramach festiwalu Opoczno Folk Attack II. Tym razem na scenie festiwalowej zagrała warszawska kapela Niwińskich oraz opoczyńska kapela Bińków, zaś gwiazdą wieczoru była formacja R.U.T.A., którą współtworzą muzycy takich zespołów jak: Kapela ze Wsi Warszawa, Dezerter, Moskwa. Przybyłych gości oraz zgromadzoną publiczność powitali p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz Tomasz Łuczkowski – pomysłodawca festiwalu. Wprowadzili oni wszystkich w ideę i klimat festiwalu, przedstawiając skład zespołów i rodzaj wykonywanej przez nie muzyki. Występujący na scenie zarówno „Zawołany Skład Weselny” jak i „Kapela Bińków” wciągnęły zebranych w klimat starej, polskiej tanecznej nuty i opoczyńskiej zabawy, natomiast R.U.T.A. zaprezentowała przepełnione emocjami pieśni buntu ludu sięgające XVII wieku z terenów Polski, Białorusi i Ukrainy.
W trakcie imprezy miała miejsce prezentacja płyty CD – drugiej z cyklu „Zagraj mi muzykancie”, zawierającej utwory z archiwalnymi nagraniami jednego z ostatnich skrzypków regionu – Stanisława Ksyty. Wiele utworów znajdujących się na tej płycie zagranych zostało w czasie występu skrzypka z towarzyszącymi mu muzykantami na ubiegłorocznym Folk Attacku.
Zaproszony na to wydarzenie muzyczne dr Jan Łuczkowski przybliżył sylwetkę zmarłego w 2014 roku Stanisława Ksyty, a obecna na prezentacji rodzina skrzypka, ze wzruszeniem odebrała z rąk p. o. dyrektora opoczyńskiego muzeum egzemplarz płyty. Przybyły na festiwal Burmistrz Opoczna Rafał Kądziela podzielił się wspomnieniami o Stanisławie Ksycie i jego kapeli, podkreślając jednocześnie ważną rolę opoczyńskiej muzyki i tańca ludowego – opoczyńskiego oberka oraz konieczność kultywowania tych tradycji.
Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. , program: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna, każdy z obecnych na festiwalu mógł otrzymać bezpłatny egzemplarz płyty – „Zagraj mi muzykancie II. Stanisław Ksyta.”
Do zobaczenia za rok.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 15, 2015
- Odsłony: 3466