Wernisaż wystawy
16 września 2015 r. o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej VIII pleneru malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – natura Eco-Art – spotkajmy się w powiecie opoczyńskim 2015”.
Zaproszonych gości, m.in. Starostę Opoczyńskiego Józefa Roga, Przewodniczącą Rady Powiatu Marię Barbarę Chomicz, Dyrektora Muzeum Regionalnego Adama Grabowskiego i wszystkich przybyłych na wernisaż powitał Dyrektor MDK Zdzisław Miękus. Następnie komisarz pleneru Agata Andrzejewska opowiedziała o przebiegu przedsięwzięcia i wszelkich działaniach z nim związanych. Później przyszedł czas na ucztę duchową - przybyli na wernisaż oglądali „opoczyńskie” takim, jakim widzą je artyści.
W Miejskim Domu Kultury w Opocznie wystawę można zwiedzać do 26 września. Następnie odwiedzi ona kolejne gminy powiatu, biorące udział w projekcie.
W plenerze wzięło udział 71 artystów, którzy stworzyli prace prezentujące zabytki kultury i przyrody powiatu opoczyńskiego. A że warto do nas przyjść i zobaczyć to, co „zmalowali” potwierdza Aleksandra Talaga-Nowacka: Opoczyńskie to region o silnej tradycji ludowej, co nie uszło uwagi artystów. Lokalne wzory, a szczególnie pasiaki, wykorzystane zostały w wielu pracach – często w niebanalny sposób, jako element pejzażu. Na przykład w wielobarwne pasy układają się smugi światła na niebie (Ewa Jeziorska-Karwowska), przestrzeń przed żółtą halą w Paradyżu (Jarosław Zaczek), albo wiejska droga (Danuta Krajewska-Pietrasik, Maria Łuczak), z pasów złożony jest widok pól z lotu ptaka (Katarzyna Jagodzińska). Wiesława Przybyło-Cieślik (…) zaprezentowała ciekawy, inspirowany nie tylko pasiakami, ale i koronką, obraz abstrakcyjny. Obrazy powstały w różnych stylach – od wszelkich odmian realizmu po abstrakcję. Karolina Dzięcioł z wdziękiem naśladuje styl Marka Chagalla, malując znanego z Opoczna pegaza unoszącego się ponad sielską okolicą ze zgeometryzowanymi domkami. Agnieszka Markiewicz „rozmywa” krajobraz z żaglówką na wodzie niemal niczym William Turner. Bardzo interesujący, subtelny obraz Anny Lehmann to dzieło na pograniczu realizmu i abstrakcji. Podobnie „Niebo i ziemia” Leszka Misiaka, gdzie prostokąty pól i nieba układają się w geometryczną kompozycję. Ewa Borowska-Kurpeta na swoim uroczym obrazie umieszcza stylizowany, prawie że secesyjny oset na abstrakcyjnym tle z niebieskich smug. Elżbieta Kusińska preferuje styl dziecięcy (może odrobinę inspirowany dziełami Witolda Wojtkiewicza czy Tadeusza Makowskiego) z figurkami zakochanej pary: kury i koguta.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia powstałych prac. Warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć piękno naszego regionu ukryte w obrazach.
- Szczegóły
- Miejski Dom Kultury w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 18, 2015
- Odsłony: 3611