Opoczyńska księga pamięci
„Było sobie gdzieś tam, w centralnej, kongresowej Polsce miasteczko, które nazywało się Opoczno, z jedna główną ulicą od mostu aż do palarni wapna, od której odgałęziało się wiele bocznych uliczek, lub dokładniej rzecz biorąc ślepych zaułków. W miasteczku tym mieszkało około trzech tysięcy Żydów, najczęściej biedaków, dla których zamożność była czymś tak odległym, jak Wschód od Zachodu. Większość z nich była skupiona w żydowskim getcie."
"Było to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym była ulica Żydowska. (…) Oczywiście mieszkali tam także rabini i uczeni, ale większość pochodziła z „prostego ludu”. Kogo i czego nie było w tym miasteczku. Byli „Syjoniści Ogólni”, „Mizrachi, „Zjednoczenie („Ha-PoelHaCair”), Poalej Syjon Prawica, Poalej Syjon Lewica. Była tam też Agudat Israel, oczywiście, a dla równowagi - także komuniści (…). Niesamowitym jest, że miasteczko to zostało zmiecione z powierzchni ziemi, a jeśli nawet ktoś do niego zabłądzi, w ogóle go nie pozna i nie znajdzie w nim żadnego Żyda. Ani na ulicy Berka Joselewicza, ani na Grobelnej, ani na pobliskich ulicach nie spotka się już Żydów – ani rabinów, ani bogacza, ani żebraka, ani przedsiębiorcy ani mędrca. Oni wszyscytu żyli, a teraz ich nie ma. Nie wiadomo nawet gdzie są ich groby.” – tak po latach wspomina Opoczno Pinchas Eilon.
29 października 2015 roku o godzinie 17:00 Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na promocję książki pt. „Opoczyńska księga pamięci”. Publikacja ta jest opracowanym naukowo i przetłumaczonym z języka hebrajskiego zbiorem wspomnień żydowskich mieszkańców Opoczna, spisanych po latach w Izraelu. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie, ze środków Gminy Opoczno oraz Rodziny Rosenkrantz.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Paź 26, 2015
- Odsłony: 2390