Opoczyńska księga pamięci
29 października b.r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie miała miejsce promocja książki „Opoczyńska księga pamięci”. Publikacja jest opracowanym naukowo i przetłumaczonym z języka hebrajskiego zbiorem wspomnień opoczyńskich Żydów, wydanym pierwotnie w Izraelu w 1989 roku.
Mimo, że w Opocznie ludność wyznania mojżeszowego stanowiła przed wojną około połowę mieszkańców, niewiele śladów jej bytności zachowało się, dlatego książka ta częściowo wypełnia ową lukę. Prace nad polskim tłumaczeniem i wydaniem książki trwały kilka lat. Dzięki wsparciu Gminy Opoczno i Rodziny Rosenkrantz udało się opublikować pozycję, która przybliża życie codzienne, kulturalne i sportowe społeczności żydowskiej. W publikacji zawarte są także dramatyczne wspomnienia związane z okupacją hitlerowską, życiem w opoczyńskim getcie oraz jego likwidacją.
Uroczystość miała podniosły charakter i bogatą oprawę. Zgromadziła także szeroką publiczność zainteresowaną tematem. Uświetniły ją swoją obecnością Panie Sara Rosenkrantz i Devora Sade - potomkinie opoczyńskich Żydów, które były honorowymi gośćmi. Po krótkim powitaniu przybyłych gości, dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski przybliżył historię ludności żydowskiej Opoczna. Następnie o samym pomyśle i realizacji tego przedsięwzięcia opowiedział Sekretarz Miasta Tomasz Łuczkowski. Refleksjami nad publikacją podzielili się również jej redaktorzy - dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys oraz dr Edyta Majcher-Ociesa.
Tego wieczoru także odbyło się wręczenie przez Burmistrza Rafała Kądzielę Honorowego Konsulatu Pani Sarze Rozenkrantz - wyróżnienia przyznawanego podczas Kongresu Opocznian, w którym Pani S. Rosenkrantz nie mogła uczestniczyć. Wzruszającym momentem, szczególnie dla gości z Izraela, była recytacja wiersza Mayn Shtetele Belz w języku jidysz przez uczennicę z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Młodzież, przygotowana przez nauczycielki Karinę Larecką i Martę Pawlik-Preis, wykonała również piosenki w języku ladino i polskim.
Ostatnim akcentem uroczystości była projekcja filmu zrealizowanego przez Andrzeja Paradowskiego „Żyli obok nas”. Jest to kolejny film po „Śladach”, który dokumentuje wspomnienia osób pamiętających ludność żydowską Opoczna.
Książka jest do nabycia w Muzeum.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lis 02, 2015
- Odsłony: 3970