71 rocznica wydarzeń styczniowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W poniedziałek, 18 stycznia 2016 roku, z okazji 71 rocznicy wyzwolenia Opoczna spod okupacji niemieckiej, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Obchody rozpoczęto punktualnie o godzinie 12:00 złożeniem wiązanek pod pomnikiem wdzięczności. Następnie uczestnicy wraz z przedstawicielami kombatantów i władz samorządowych przeszli do Muzeum Regionalnego, gdzie swój wykład na temat działań wojennych w regionie opoczyńskim w styczniu 1945 roku wygłosił Wiktor Pietrzyk, opoczyński historyk i regionalista.

Podczas prelekcji, której towarzyszyły bardzo ciekawe i wymowne, publikowane po raz pierwszy fotografie, zgromadzeni dowiedzieli się między innymi, jak przebiegały działania wojenne oraz wyzwolenie samego Opoczna i ówczesnego powiatu opoczyńskiego.

"W naszym regionie wytworzyła się dosyć specyficzna i ciekawa sytuacja, co widać na wyświetlanej mapie.(...) Region Opoczna stanowił linię graniczną, zarówno pomiędzy dwoma radzieckimi frontami, czyli pierwszym Frontem Białoruskim i pierwszym Frontem Ukraińskim, jak i pomiędzy dwoma niemieckimi armiami - 9 i czwartą pancerną."

"Sama Przysucha, która wtedy znajdowała się na terytorium powiatu opoczyńskiego, została wyzwolona w godzinach rannych 17 stycznia, zaś do Opoczna pierwsze jednostki radzieckie dotarły w godzinach popołudniowych (...) Były to jednostki szybkie, jednostki pancerne 9. i 11. Korpusu Pancernego Armii Czerwonej.(...) Warto również zwrócić uwagę na to, że tego dnia przez Opoczno przeszły także oddziały 7 Korpusu Kawalerii Gwardii, które zajmowały się oczyszczaniem terenu miasta z pozostałych lub napływających z kierunku wschodniego, żołnierzy niemieckich."

"Wyzwolenie wielu miejscowości naszego regionu jak i samego Opoczna trwało od pięciu do sześciu, a nawet do siedmiu dni. 17 stycznia w przypadku Opoczna, oznacza ni mniej, ni więcej datę, kiedy po raz pierwszy oddziały radzieckie zajęły miasto. W wielu przypadkach na terenie opoczyńskiego, bywało tak, że miejscowości raz zajęte przez Armię Czerwoną były odbijane przez stale napływające jednostki Wehrmachtu. Tak się działo np. w Paradyżu, Białaczowie, ale również w Opocznie, gdzie 20 i 21 stycznia 1945 roku miasto zostało zajęte przez żołnierzy niemieckich. Później było ono oczyszczane z Wehrmachtu m.in. przy udziale sił partyzanckich."

Druga część prelekcji dotyczyła artefaktów i śladów stycznia 1945 roku, które bardzo często możemy jeszcze dziś spotkać w drodze do pracy czy do szkoły. Elementy uzbrojenia, które wykorzystano przy budowie ogrodzeń posesji czy przydrożnych kapliczek.

Wykład zakończył cytat ze wspomnień jednego z mieszkańców powiatu opoczyńskiego, który opowiadał o swoich przeżyciach podczas wyjazdu do rodziny mieszkającej w niedalekiej wsi, kilka godzin po przejściu frontu.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top