Ciekawe dokumenty niedługo trafią do muzeum
Już wkrótce nastąpi uroczyste przekazanie interesujących dokumentów do Muzeum Regionalnego w Opocznie pochodzących ze zbiorów pana Tomasza Rusinowicza, wnuka Lucjana Rusinowicza, jednego z wielu znanych i zasłużonych mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej.
Lucjan Rusinowicz urodził się w 1888 r., zmarł 12 grudnia 1934 r. w Nałęczowie i został pochowany na cmentarzu w Gielniowie. Już w młodości był członkiem organizacji niepodległościowych działających na terenie Radomia. Zawodowo pracował wówczas jako urzędnik w Zarządzie Gubernialnym Radomskim. Wkrótce został zdekonspirowany i uciekł na kilka lat do Stanów Zjednoczonych. Powrócił do Polski w czasie I wojny św. i zamieszkał w Opocznie.
W okresie I wojny św. Lucjan Rusinowicz był jednym z najaktywniejszych Opocznian, angażujących się w życie społeczne i kulturalno-oświatowe miasta. Przewodniczył i rozwijał Stronnictwo Narodowe w Opocznie, angażował się w działalność Macierzy Szkolnej, Powiatowego Komitetu Ratunkowego, Drukarni Polskiej, Czytelni 3 Maja. Był również jednym z 24 radnych Rady Miejskiej Opoczna powołanej w 1917 r.
Należał do komitetu redakcyjnego tygodnika „Ziemia Opoczyńska", ukazującego się od 20 czerwca 1918 r. do 22 maja 1919 r. oraz był członkiem spółki prowadzącej zakłady drukarskie, współwłaścicielem Polskich Zakładów Wapiennych „Biel", właścicielem Mroczkowskiej Kopalni Glinek Ogniotrwałych i Rudy Żelaznej w Opocznie dostarczającej glinkę dla opoczyńskich zakładów ceramicznych.
W 1918 r. brał czynny udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich i uczestniczył w tworzeniu niepodległej Ojczyzny. W 1920 r. wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego, aby z karabinem w ręku bronić Ojczyzny przed najazdem bolszewickim. Brał udział m.in. w bitwach pod Grabowcem i Hrubieszowem.
Niebawem opoczyńskie Muzeum wzbogaci sie m.in. o wypis z lustracji Starostwa Opoczyńskiego z 1660 r. pochodzący z 3 kwietnia 1765 r.; przepustkę wydaną 2 sierpnia 1920 r. L. Rusinowiczowi z 1 Kompanii Ochotników 202 pułku piechoty, zaproszenie dla L. Rusinowicza na posiedzenie konstytuujące radę miejską w Opocznie od komendanta powiatu c. i k. w Opocznie z 25 maja 1917 r. i wiele innych materiałów.
Uroczyste przekazanie tych cennych archiwaliów do zbiorów Muzeum Regionalnego nastąpi wkrótce o czym poinformujemy. Towarzyszyć mu będzie wystawa o Lucjanie Rusinowiczu oraz wykłady na temat ziemiaństwa opoczyńskiego.
- Szczegóły
- Urząd Miejski w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lut 17, 2016
- Odsłony: 2235