Tropem Wilczym
28 lutego Jednostka Strzelecka 2036 im. O.P. AK "Błysk" w Paradyżu zorganizowała wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja po raz drugi na szczeblu lokalnym wydarzenie "Tropem Wilczym".
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Bieg w Paradyżu został zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" który został ustanowiony jako święto państwowe przez Sejm RP w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego , którzy nie zgadzając się na pojałtański ład, z bronią w ręku walczyli o wolną i niepodległą Polskę z sowieckim okupantem. Ideą imprezy było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Biegi w Paradyżu odbywały sie na dwóch dystansach 4 km oraz 1963 m. Ten drugi nawiązuje do daty śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego , Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 roku, po 24-letniej działalności w konspiracji. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wycieczka dla osób nie biegnących , którzy zostali oprowadzeni przez miejscowych historyków Panią Krajewską i Pana Morawskiego po Miejscach Pamięci Historycznej znajdujących się na terenie Paradyża. Zwieńczeniem programu imprezy była krótka prelekcja w sali gimnastycznej Gimnazjum w Paradyżu na temat Stefanii Firkowskiej ps. "Feluś" którą przeprowadził dowódca Jednostki Strzeleckiej mł. insp. Marek Polinceusz.
Stefania Firkowska ps. "Feluś" urodzona 20 września 1925 roku w Końskich, podczas okupacji niemieckiej służyła w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej kapitana Józefa Wyrwy „Starego”, który wchodził w skład 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, była łączniczką dowódcy 25 pułku majora Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. Po zakończeniu wojny pozostała w konspiracji. Tuż przed Wielkanocą 1946 roku została uprowadzona w Skotnikach i zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Końskich.
W trakcie trwania imprezy została przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. Według różnych szacunków klęska głodu pochłonęła od 3 do 6 milionów ludzi, w tym 21 tysięcy Polaków.
http://www.youtube.com/watch?v=c-kULhCTJvc
Uczestnicy imprezy mogli także podpisać się pod Apelem wystosowanym do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonych za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu.
Wydarzenie w Paradyżu zgromadziło ponad 200 uczestników z wielu okolicznych miejscowości, a także z poza powiatu opoczyńskiego. Uroku biegowi dodała obecność reprezentacji biegaczy z Ludowego Klubu Sportowego "FENIKS" z Opoczna , a także obecność Strzelców z zaprzyjaźnionej Jednostki Strzeleckiej z Tomaszowa Mazowieckiego którzy pokonali dystans 4 km w pełnym oporządzeniu bojowym.
Podsumowując chciałbym podziękować wszystkim Strzelcom z Jednostki w Paradyżu , oraz wszystkim osobom zaangażowanym, w organizację, za wysiłek który dołożyli żeby wydarzenie mogło się sprawnie odbyć. Dziękujemy firmie Delikatesy Centrum w Paradyżu za patriotyczną postawę i wsparcie materiałowe w zorganizowaniu poczęstunku dla uczestników biegu. Dziękujemy Proboszczowi Parafii pw. Przemienienia Pańskiego za możliwość przeprowadzenia zbiórki publicznej na terenie Sanktuarium w Paradyżu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu organizowanym przez nas i liczymy na ponowne spotkanie w przyszłorocznej edycji którą Jednostka Strzelecka będzie chciała ponownie dla Państwa przygotować.
- Szczegóły
- Łukasz Kapusta / JS 2036 Paradyż
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Mar 03, 2016
- Odsłony: 2493