Opoczno Folk Attack III
Kapela „Opocznianka” oraz zespoły „Hańba!” i „Dzikie Jabłka” dały w ubiegłą sobotę popis swoich możliwości na folkowej scenie przy Muzeum Regionalnym w Opocznie. Trzecia już edycja Festiwalu Opoczno Folk Attack jak zwykle zgromadziła grono miłośników tradycyjnych brzmień ludowych oraz muzyki folkowej w nieco eksperymentalnym wydaniu. Nie przypadkowo zatem opoczyńska impreza nosi podtytuł folklorystycznych konfrontacji muzycznych.
Festiwal rozpoczął dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski przybliżając ideę Festiwalu Opoczno Folk Attack. Po nim głos zabrał Sekretarz Miasta Tomasz Łuczkowski, poprzedni dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie i pomysłodawca Festiwalu, który wyraził słowa uznania i wdzięczności za kontynuacje tej wyjątkowej imprezy. Monika Matusiewicz zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, w serdecznych słowach pogratulowała z kolei wyjątkowego na skalę całego województwa a tak charakterystycznego dla regionu opoczyńskiego, przywiązania do tradycyjnego folkloru i muzyki ludowej.
Pośród gości tegorocznej edycji Festiwalu, oprócz przedstawicieli władz samorządowych i instytucji kultury, znaleźli się również kombatanci na czele z kapitanem Józefem Gąsieńcem, który kilka dni temu obchodził swoje 100 urodziny. Na scenie zaprezentował się również Rafał Kądziela – Burmistrz Opoczna występując na zakończenie Festiwalu razem z zespołem „Dzikie Jabłka”.
Festiwal Opoczno Folk Attack III odbył się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie województwa łódzkiego. Tegoroczny Festiwal uzyskał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury, który był również współorganizatorem wydarzenia. Projekt opoczyńskiego Muzeum otrzymał najwyższą ocenę spośród ogólnej liczby 94 zgłoszonych. Partnerami Opoczno Folk Attack III była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.
Na scenie przed zamkiem Kazimierza Wielkiego w Opocznie zagrały w tym roku „Opocznianka”, „Dzikie Jabłka” oraz „Hańba!”.
„Opocznianka” to jedna z najlepszych kapel ludowych w województwie łódzkim, o czym świadczą jej dotychczasowe osiągnięcia i nagrody. Kapela ma w swoim repertuarze tradycyjny, unikatowy repertuar oberków ciągłych (tzw. śpiewanych), wykonywanych w sposób tradycyjny i stylowy, pozbawiony współczesnych naleciałości oraz oberki wyciągane i oberki siekane, drobne oraz polki, walce i repertuar nowszy - powojenny. Muzycy prezentują surowy i ekspresyjny styl wykonawczy.
Zespół „Dzikie Jabłka” powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów – słowiańskiego i afrykańskiego. Muzycy łączą autentyczne rytmy z wiosek Afryki Zachodniej, zakorzenione głęboko w żywej do dziś tradycji gorącego kontynentu z polskimi melodiami i piosenkami, również prawdziwymi i żywymi jeszcze w pamięci ludowej polskiej wsi. Ta muzyka ma, jak mówią o sobie członkowie zespołu, smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.
Zespół „Hańba!” to folkowo-punkowy projekt, który łączy folk miejski z ludowością, swymi korzeniami sięga roku 1931. Obecny skład zespołu zawiązał się w marcu 2013 r. Członkowie kapeli są autorami tekstów inspirowanych sytuacją społeczno-polityczną II RP. Zespół przywołuje także utwory poetów międzywojnia, sięga również po utwory ludowe.
Na kolejne folklorystyczne konfrontacje muzyczne zapraszamy do Opoczna już za rok!
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 19, 2016
- Odsłony: 2575