...TAK SZYBKO ODCHODZĄ
W okresie Święta Zmarłych wspominamy tych, którzy w ostatnim roku odeszli od nas...
"Kto żyje w sercu tych, którzy pozostają,
nie umiera"
Barbara Świątek
11 stycznia po ciężkiej chorobie zmarła Barbara Świątek, wspaniały pedagog, wieloletni pracownik i wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie.
Barbara Świątek z domu Dyraga urodziła się w 1948 roku w Chmielniku. Po studiach na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie dostała skierowanie do pracy w charakterze nauczyciela matematyki do Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie. Pracę podjęła 15 sierpnia 1970 roku i do końca swoich dni była związana z tą szkołą i z Opocznem. Tutaj poznała swojego męża Mariana oraz urodziła 3 dzieci: Tomasza, Wojtka i Kasię. W 1995 roku, po 25 latach pracy w Liceum powierzona została Jej funkcja wicedyrektora, którą pełniła do dnia śmierci.
Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana przez Kuratora Oświaty, Starostę i Dyrektora Szkoły, otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz złoty medal Za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Barbara Świątek została pochowana 14 stycznia na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie.
Antoni Baran
W maju, w wieku 83 lat zmarł Antoni Baran, rzeźbiarz, jeden z najbardziej cenionych twórców ludowych regionu opoczyńskiego.
Antoni Baran urodził się 1 lutego 1930 roku. Pracował zarobkowo na wsi zajmując się uprawą roli, następnie przyuczał się do stolarki i ciesiołki, zdobywając umiejętność obróbki drewna.
Szczególne miejsce w twórczości Antoniego Barana zajmowała tematyka sakralna poświęcona Matce Bożej, Chrystusowi, świętym oraz sceny biblijne „Adam i Ewa w raju". W swoich dziełach uwieczniał również sceny z życia codziennego i świątecznego wsi, a także postacie związane z dziejami Polski.
W zbiorach muzeów polskich znajduje się ponad 300 prac tego twórcy. Prace Antoniego Barana można oglądać w Muzeum Regionalnym w Opocznie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Piotrkowie Trybunalskim. Wiele rzeźb znalazło nabywców prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Niemczech, Bułgarii i Wietnamie.
Za swoją twórczość artysta otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury dla twórcy ludowego - Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Doczesne szczątki Antoniego Barana spoczęły na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie.
Robert Kowalski
21 maja w wieku 56 lat zmarł Robert Kowalski, dyrektor Krytej Pływalni "Opoczyńska Fala", wieloletni prezes KS Ceramika Opoczno, współtwórca albumu fotograficznego "Opoczno i Opocznianie w dawnej fotografii".
Przez kilka lat był prezesem KS Ceramika Opoczno, odnosząc wraz z zawodnikami największe sukcesy opoczyńskiej piłki nożnej. Po powstaniu krytej pływalni w Opocznie został jej dyrektorem, pełniąc tą funkcję przez ostatnie 10 lat. Przez wiele lat był tancerzem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Tramblanka", który wówczas działał przy Zespole Zakładów Płytek Ceramicznych w Opocznie.
W ostatnim czasie zaangażował się w działalność kronikarską. Wraz z przyjaciółmi zbierał materiały fotograficzne dokumentujące historię Opoczna. Ukoronowaniem tych prac było wydanie albumu "Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii". Robert Kowalski został pochowany na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie.
Helena Zbrowska
W lipcu zmarła Helena Zbrowska wieloletni pedagog, wychowawca wielu pokoleń opocznian. Długoletnia dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie. W zawodzie przepracowała ponad 32 lata, ale i po przejściu na emeryturę nie rozstała się z działalnością na rzecz najmłodszych mieszkańców Opoczna. W latach 1961 - 1984 była radną, najpierw Rady Powiatowej a potem Wojewódzkiej Rady Narodowej. W latach 1995 - 2007 była prezesem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a do końca prezesem honorowym.
Za pracę na rzecz dzieci w roku 1996 została odznaczona najwyższym odznaczeniem TPD, Medalem Jordana.
Lucjan Muszyński
4 października zmarł w Łodzi Lucjan Muszyński, podharcmistrz, starszy inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec", rodowity Opocznianin.
Na początku lat 90. był łódzkim radnym miejskim. Przyczynił się do dekomunizacji nazw większości łódzkich ulic; wieloletni Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych, b. prezes Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin; współautor licznych upamiętnień w postaci pomników i tablic; społecznik i orędownik krzewienia historii wśród lokalnej społeczności.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" UŁ (od '80). Inicjator zbierania podpisów pod protestem przeciwko stanowi wojennemu (solidaryzowanie się z Karolem Małcużyńskim). Założyciel biblioteki "Solidarność" na Wydziale Filologicznym. Autor artykułów do czasopism harcerskich: "Służba" i "Czuwajmy" Ogólnopolski Biuletyn Harcerski, gdzie pod pseudonimem Stefan Konarski prowadził cykl artykułów pt."Marsz ku wolności".
Lucjan Muszyński został pochowany w Łodzi na cmentarzu łagiewnickim.
Odeszli na Wieczną Wartę
W 2013 roku szeregi kombatantów Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej opuścili odchodząc na wieczna wartę:
- Kazimierz Cieślikiewicz ps. Saper,
- Czesław Kucharski ps. Michał,
- Władysław Lorek ps. Lufa,
- Stanisław Białecki ps. Oskar.
- Szczegóły
- Zdzisław Miękus / UM Opoczno
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Paź 31, 2013
- Odsłony: 3526