Kino będzie... objazdowe...
W Opocznie kin było wiele. Przed wojną „Corso” przy ul. Błotnej (obecnie skwer Kazimierza Wielkiego nieopodal zamku), później kino „Bałtyk” w strażnicy. Było też kino Hutnik przy OZMO oraz kino „Tęcza” w budynku dawnej synagogi. Na koniec kino MDK, które zakończyło działalność w listopadzie 2013 roku. Powodem likwidacji był brak na wyposażeniu projektora cyfrowego.
Podczas rozmowy, którą przeprowadziliśmy we wrześniu, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Monika Matusiewicz, zapewniła nas, że jej priorytetowym zadaniem będzie zdobycie dofinansowania z Gminy, które umożliwi co najmniej zakup projektora cyfrowego. Jest to wydatek rzędu 200-300 tys. złotych.
Niestety, w budżecie naszej gminy nie znajdujemy pozycji, która dotyczyłaby zakupu projektora, cyfryzacji kina MDK czy modernizacji sali widowiskowej pod tym kątem. W związku z powyższym udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury.
Jak do wiedzieliśmy się, obok wniosków dotyczących innych inwestycji wybiegających poza roczny budżet MDK, dyrekcja Miejskiego Domu Kultury złożyła do prowizorium budżetowego wniosek o dofinansowanie zakupu projektora cyfrowego, lecz wniosek ten nie został uwzględniony w budżecie na rok 2014.
Jednocześnie dyrektor Miejskiego Domu Kultury przyznała, iż dotychczas nie został przygotowany projekt cyfryzacji kina i modernizacji sali widowiskowej wraz ze szczegółową wyceną.
Burmistrz Opoczna, Jan Wieruszewski zapytany o kwestię cyfryzacji opoczyńskiego kina stwierdził, iż Miejski Dom Kultury powinien potraktować tę inwestycję tak, jak zrobiły to niektóre ośrodki kultury, w których cyfryzację przeprowadzono już kilka lat temu. Uważa on, że skoro inwestycja ma w przyszłości przynosić dochody Miejskiemu Domowi Kultury, to powinna być ona potraktowana jako inwestycja biznesowa i leżeć w gestii jednostki. Podobnie jak w innych przypadkach mogłaby się ona zwrócić w przeciągu dwóch, trzech lat i po tym okresie przynosić zyski.
Burmistrz nie wyklucza dofinansowania z budżetu Gminy, jednakże w innej formie, aniżeli dotacja.
„Gdyby Miejski Dom Kultury zwrócił się do nas o dofinansowanie zakupu projektora cyfrowego w formie pożyczki, moglibyśmy takiego wsparcia udzielić. Mogłoby się to odbyć na zasadzie zwiększenia budżetu MDK w jednym roku, zaś przez kilka najbliższych lat pożyczka byłaby przez Gminę potrącana z kolejnych budżetów.”
Zdaniem Burmistrza Opoczna, Miejski Dom Kultury mógłby także podjąć współpracę z firmą zewnętrzną. Według niego, prywatny inwestor, chcąc być na bieżąco, byłby bardziej zaangażowany w śledzenie nowinek technicznych. Dodatkowo musiałby być gotów do ponoszenia ewentualnych kosztów rozwoju, zakupu nowego sprzętu czy sprowadzania nowości do opoczyńskiego kina.
Pod koniec ubiegłego roku Gmina Opoczno otrzymała zwrot dotacji udzielonej w ramach remontu Miejskiego Domu Kultury. Burmistrz zapytany, czy nie uważa, że choćby część tej kwoty powinna zostać przekazana na kolejne, niezbędne prace remontowe, których wymagają niektóre pomieszczenia Miejskiego Domu Kultury odpowiedział, że nie widzi powodu, aby pieniądze te przekazywać na dalszy rozwój czy modernizację Miejskiego Domu Kultury. Była to, jak powiedział, inwestycja Gminy współfinansowana przez Urząd Marszałkowski w ramach programu „Ochrona powietrza" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013. Są to pieniądze Gminy i to Gmina powinna decydować, na co zostaną spożytkowane.
Jak dodał burmistrz, remontu sali widowiskowej i cyfryzacji kina nie można było przeprowadzić w ramach tego dofinansowania, ze względu na charakter prac.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku remontu sali widowiskowej, który leży już w gestii Gminy Opoczno. Zdaniem Burmistrza może to nastąpić jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od wykonania budżetu za 2013 rok i ewentualnej nadwyżki budżetowej.
Dofinansowanie cyfryzacji kin ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej możliwe było do końca 2013 roku. Warunkiem otrzymania dofinansowania był zakup projektora pomiędzy datą złożenia wniosku, a 31 grudnia 2013 roku. W chwili obecnej Miejski Dom Kultury, o ile nie uzyska środków od Gminy, projektor cyfrowy będzie musiał zakupić w ramach swojego budżetu. Chyba, że podpisze umowę na prowadzenie kina z firmą zewnętrzną.
Inną możliwością było pozyskanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Niestety w latach 2007-2013, Urząd Marszałkowski w Łodzi nie uwzględniał w swojej strategii rozwoju, dofinansowania z programów europejskich na cyfryzację kin.
Obecnie Kino MDK działa dzięki prywatnemu przedsiębiorcy, który przyjeżdża do Opoczna z własnym projektorem. Jak poinformowała nas Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, Monika Matusiewicz, dotychczas nie podpisano stałej umowy. Wszystko zależeć będzie od zainteresowania i frekwencji.
Kalendarz wskazuje, że żyjemy w XXI wieku, a kino będziemy mieli objazdowe. Od niemal stu lat czegoś takiego w Opocznie nie było.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Sty 28, 2014
- Odsłony: 4459