Decydujmy razem. Inicjatywa obywatelska – zbiórka podpisów
Po tym, jak radni Rady Miejskiej w Opocznie podczas 40. sesji odrzucili wniesiony przez mieszkańca Opoczna projekt zmiany §56 Statutu Gminy, który umożliwiał złożenie projektu uchwały grupie mieszkańców Gminy Opoczno, wśród rajców pojawiły się deklaracje, że przy najbliższej okazji złożą własne projekty uchwały, dzięki którym Statut Gminy Opoczno umożliwi inicjatywę obywatelską. Niestety, na deklaracjach się skończyło. Grupa inicjatywna złożona z młodych mieszkańców Opoczna postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i przygotowała własny projekt uchwały zmieniający zapisy Statutu Gminy.
Obecnie przygotowany projekt uchwały zawiera zapis, który umożliwi złożenie projektu uchwały przez grupę 200 osób posiadających czynne prawo wyborcze do rady miejskiej oraz stowarzyszenie mające w swoich działaniach statutowych działalność na rzecz rozwoju gminy.
Ze względu na to, że Statut Gminy Opoczno obecnie uniemożliwia złożenie projektu uchwały bezpośrednio na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Opocznie, postanowiono przygotować petycję skierowaną do Burmistrza Opoczna, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Opocznie oraz wszystkich radnych.
Inicjatorzy chcą, aby petycja wraz z uzasadnieniem projektu uchwały została poparta przez mieszkańców Gminy Opoczno poprzez złożenie podpisu na liście poparcia. Rozpoczęła się już indywidualna akcja zbierania podpisów. Kulminacja ma nastąpić podczas Dni Opoczna, które odbywać się będą 7 i 8 czerwca.
Czym jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza i po co nam to?
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest jednym z instrumentów demokracji bezpośredniej. Umożliwia grupie mieszkańców bezpośrednie, z pominięciem radnego, zgłoszenie projektów uchwał w ważnych dla gminy i lokalnej społeczności sprawach. Jest istotnym narzędziem zwiększającym zaangażowanie mieszkańców w sprawy wspólnoty samorządowej. Umożliwienie mieszkańcom zgłaszania projektów uchwał odbywa się z pożytkiem dla jakości działania samorządu terytorialnego, poprzez pełne wykorzystanie potencjału obywateli i zwiększanie ich poczucia związku ze wspólnotą samorządową.
Jednocześnie wpisuje się w idee społeczeństwa obywatelskiego, zachęca do aktywizacji mieszkańców, buduje poczucie odpowiedzialności za miasto.
Instytucja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej umożliwia ponadto działania ponad podziałami, które nie są zdominowane powiązaniami politycznymi, a ich celem nadrzędnym jest wspólna praca dla dobra gminy.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza została wprowadzona już w wielu miastach Polski, m.in.: Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Warszawie, Poznaniu, Opolu, Sopocie, Katowicach, Białymstoku, Kaliszu, Koszalinie, Legnicy, Płocku, Rzeszowie, Wałbrzychu, Jaworznie czy Toruniu.
Proponowana liczebność grupy uprawnionych do złożenia projektu uchwały (200 osób) wynika z przyjętego kompromisu pomiędzy pierwotnym projektem zmiany, który odrzucony został 21 marca 2014 roku, a propozycją Gminy Opoczno. Liczba ta jest na tyle wysoka, aby umożliwić odrzucenie mało istotnych i nierealnych projektów a jednocześnie na tyle niska, aby nie blokować mieszkańcom dostępu do instytucji inicjatywy uchwałodawczej i umożliwić jak najłatwiejsze użycie tego narzędzia. Liczba ta jest średnią przyjętych w wielu miejscowościach udziałów procentowych mieszkańców, które wahają się przeważnie pomiędzy 0.1% a 1 % ogółu populacji.
Zależy Ci na rozwoju Opoczna? Dobro małej ojczyzny nie jest Ci obojętne? Przyjdź i poprzyj akcję.
Podpisy zbierane będą 7 i 8 czerwca 2014 roku podczas Dni Opoczna. O godzinach i miejscu, w którym będzie można złożyć podpis pod projektem, powiadomimy wkrótce.
Uwaga!
Poza tradycyjna metodą zbierania podpisów, inicjatorzy akcji uruchomili także platformę umożliwiającą złożenie podpisu pod petycją bez wychodzenia z domu. Aby wyrazić poparcie dla projektu uchwały drogą elektroniczną, wystarczy wejść na stronę http://www.petycjeonline.com/inicjatywa_obywatelska_opoczno i wypełnić formularz.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Polityka lokalna i samorząd
- Opublikowano: - Cze 02, 2014
- Odsłony: 2860