Trwa cisza wyborcza

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Trwa cisza wyborczaZakończyła się kampania wyborcza kandydatów do samorządów, które odbędą się 16. listopada 2014 roku. Od północy, aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę, trwa cisza wyborcza, podczas trwania której, jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji oraz publikowanie sondaży wyborczych.

W okresie ciszy nie można plakatować, rozdawać żadnych ulotek, namawiać do głosowania na konkretnego kandydata, czy komitet wyborczy. Zabronione jest również publikowanie sondaży i ich wyników.

Co, poza ewidentną agitacją, może zostać uznane za złamanie ciszy wyborczej?

  • Plakaty i banery umieszczone na poruszających się autobusach i wszelkich pojazdach. Aby nie doszło do złamania ciszy wyborczej powinny one zostać usunięte, lub dany pojazd nie powinien poruszać się. Oplakatowane autobusy nie mogą wyjeżdżać na trasę. W przeciwnym wypadku zostaną potraktowane jako rekmama mobilna.
  • Głośne, publiczne wypowiadanie się, na kogo będziemy głosować lub na kogo oddaliśmy swój głos. Wówczas osobie takiej grozą konsekwencje prawne w postaci grzywny.

Za złamanie ciszy wyborczej nie będzie uznane:

  • Zachęcanie do udziału w wyborach bez wskazywania, na kogo oddać swój głos.
  • Prywatna rozmowa na temat sposobu naszego głosowania, pod warunkiem, że nie odbywa się to w miejscu publicznym lub lokalu wyborczym.
  • Namawianie członków rodziny do głosowania na konkretnego kandydata lub komitet.

Cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie. Za jej naruszenie uznawane jest "lajkowanie" kandydatów lub ich profili na Facebooku oraz wszelkiego rodzaju komentarze zawierające elementy agitacji wyborczej.

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że naruszanie ciszy wyborczej w internecie jest równoważne z np. wywieszeniem plakatu wyborczego na ulicy.

Treści zamieszczone przed północą z piątku na sobotę, mogą pozostać na stronach internetowych, z tym, że nie mogą ulegać żadnej modyfikacji. Podobnie jak można sprzedawać gazety i czasopisma, które zostały skierowane do sprzedaży przed dniem w którym obowiązuje cisza wyborcza.

Naruszenie ciszy wyborczej, która rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania i trwa aż do zamknięcia do zamknięcia lokali wyborczych, jest wykroczeniem, zaś naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem.

Wszystkie przypadki dotyczące naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio Policji.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top