Łódzkie od wieku
Dokładnie 100 lat temu w oficjalnym dokumencie urzędowym pojawiła się nazwa województwo łódzkie. Choć przez lata zmieniały się jego granice i obszar, to niezmiennie zamieszkiwali je wspaniali ludzie. Możemy chwalić się wspaniałą przyrodą, urokliwymi krajobrazami, dziedzictwem historycznym i kulturowym. Możemy być z niego dumni, dlatego w tym roku hucznie świętujemy jubileusz.
2 sierpnia 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę powołującą pięć pierwszych województw niepodległej Polski. Łódzkie znalazło się w tym szacownym gronie. Tegoroczne urodziny potraktowaliśmy nie tylko jako okazję do świętowania, ale wykorzystaliśmy jubileusz, aby promować historię województwa i budować tożsamość regionalną mieszkańców. Kulminacyjnym punktem obchodów był Mixer Regionalny, który po raz pierwszy odbył się w trzech miastach jednocześnie. Wybór miejsc był nieprzypadkowy – Łęczyca, Rawa Mazowiecka i Sieradz to stolice historycznych województw z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Atmosfera na imprezach była prawdziwie urodzinowa. Dla uczestników były przygotowane duże, pyszne torty. Regionalnymi przysmakami częstowały Koła Gospodyń Wiejskich, a na koniec wszyscy bawili się na koncertach gwiazd. W każdym z miast stanęły też dawno niewidziane na ulicach budki telefoniczne, jednak zamiast rozmowy „międzymiastowej”, na użytkowników czekają w nich gry miejskie. Zagadki to podróż przez ciekawe historie związane z Łęczycą, Rawą Mazowiecką i Sieradzem. Z budek można korzystać do końca listopada.
Budowie tożsamości regionalnej ma pomóc blog 100lat.lodzkie.pl, poświęcony historii województwa. Strona jest zbiorem filmów z ciekawostkami historycznymi Łódzkie HiStory, artykułów poświęconych rocznicy oraz – co najważniejsze – daje mieszkańcom możliwość współtworzenia jej. Na blogu publikujemy ciekawostki i historie, w których autorzy dzielą się swoją wiedzą i informacjami o wydarzeniach, które miały miejsce na ich terenach. A te są naprawdę niezwykłe i pokazują, jak wiele niesamowitych historii oraz szczególnych miejsc jest w Łódzkiem.
Przykłady? Oto piątka zdarzeń, w których Łódzkie i jego mieszkańcy byli pierwsi w Polsce, a nawet na świecie:
- Antoni Cierplikowski, sieradzanin, światowej sławy fryzjer w Hollywood, jako pierwszy ostrzygł kobietę „na chłopczycę”. Cierplikowski był również twórcą lakieru do włosów i innych narzędzi do dziś wykorzystywanych w salonach fryzjerskich;
- nad rzeką Słudwią w Maurzycach koło Łowicza w 1929 roku otwarto pierwszy na świecie most, wykonany techniką spawania elektrycznego;
- podczas Igrzysk Olimpijskich w 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. Wygrała go w konkursie rzutu dyskiem. Halina Konopacka urodziła się w Rawie Mazowieckiej;
- w 1933 roku pierwszy Polak przeleciał samolotem turystycznym nad Atlantykiem. Stanisław Skarżyński, rodem z Warty, stał się wówczas prawdziwym celebrytą;
- w Spale odbywa się jedyne ogólnopolskie święto plonów, czyli Dożynki Prezydenckie. Tradycję zapoczątkował prezydent Ignacy Mościcki w 1927 roku.
Po więcej ciekawostek i informacji o jubileuszu zapraszamy na stronę www.100lat.lodzkie.pl, profile pl-pl.facebook.com/wojewodztwo.lodzkie/ i www.facebook.com/lodzkiehistory/ .
Dziękujemy, że świętowaliście z Nami urodziny Łódzkiego! Na koniec przedstawiamy krótki film z historycznymi ciekawostkami, przygotowany na 2 sierpnia 2019 roku, czyli dzień, w którym sto lat wcześniej powstało województwo.
- Szczegóły
- Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
- Kategoria: Polityka lokalna i samorząd
- Opublikowano: - Wrz 27, 2019
- Odsłony: 2226