Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?
Choć coraz więcej osób przekonuje się do stosowania szczoteczki elektrycznej, to szczoteczka manualna wciąż jest najpopularniejszym przyrządem służącym do utrzymania higieny jamy ustnej. Jaki jest tego powód? Jakie są zalety, a jakie wady użytkowania obu rodzajów szczoteczek? Która z nich jest lepsza – elektryczna czy manualna?
Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowany silnik, który umożliwia wykonywanie przez główkę czyszczącą ruchów pulsacyjnych, rotacyjnych oraz oscylacyjnych. Składają się zazwyczaj ze stacji akumulatorowej oraz rękojeści z końcówką wymienną.
Urządzenia elektryczne skutecznie oczyszczają zęby z płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych zalegających w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. Zalety szczoteczki elektrycznej to:
- precyzja i skuteczność – szczoteczki elektryczne skutecznie pozbywają się płytki nazębnej z trudno dostępnych obszarów, np. przestrzeni międzyzębowych czy kieszonek dziąsłowych, gdyż wykonują więcej ruchów w trakcie minuty swojej pracy – myjąc zęby szczoteczką manualną, jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów czyszczących, a stosując urządzenie elektryczne – nawet do 5 600 ruchów czyszczących i 40 000 pulsacji (szczoteczki soniczne działają jeszcze szybciej)
- wielozadaniowość – do szczoteczki elektrycznej możemy dobrać wymienne końcówki o różnym przeznaczeniu, które wspomagają i optymalizują działanie trybów pracy; dzięki nim możliwe jest m.in. codzienne czyszczenie, wybielanie, mycie wrażliwych zębów czy polerowanie
- bezpieczeństwo – podczas stosowania tego typu szczoteczek rzadko dochodzi do podrażnień i krwawienia dziąseł, ponieważ większość pracy wykonują one za nas,
a poza tym niektóre modele wyposażone są w czujniki kontroli nacisku, które informują nas, gdy przyciśniemy główkę szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zęba - łatwa obsługa – korzystanie ze szczoteczki elektrycznej nie wymaga specjalnej zręczności manualnej czy znajomości zastosowanej w niej technologii, gdyż zwykle posiada ona kilka przycisków, co sprawia, że świetnie nadaje się dla dzieci czy osób niepełnosprawnych
- duży wybór – na rynku tego typu produktów znajdziesz mnóstwo szczoteczek o różnych właściwościach, trybach pracy oraz funkcjach, a w dodatku urządzenia elektryczne do higieny jamy ustnej dzielimy na szczoteczki rotacyjne, soniczne, ultradźwiękowe czy magnetyczne.
Szczoteczki elektryczne posiadają także pewne wady, choć z pewnością nie jest ich tak wiele jak zalet. Oto one:
- koszty – na cenę szczoteczki elektrycznej wpływa liczba trybów pracy, końcówek wymiennych dostępnych w zestawie, a także funkcji zapewniających komfort użytkowania; szczoteczki tradycyjne to koszt zaledwie kilkunastu złotych, a za elektryczne musimy zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
- uzależnienie od prądu – szczoteczka elektryczna, aby działać, musi być naładowana, tak więc zabieranie ją w podróż, podczas której nie będziemy mieli stałego dostępu do prądu, nie jest najlepszym rozwiązaniem; na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i proponują im urządzenia, z których można korzystać nawet kilka tygodni bez konieczności ładowania
- ryzyko zniszczenia szkliwa – zbyt mocny nacisk podczas szczotkowania zębów może skutkować zniszczeniem szkliwa i podrażnieniami dziąseł, dlatego ważne jest sięganie po szczoteczki elektryczne z funkcją kontroli siły nacisku.
Zalety i wady szczoteczki manualnej
Szczoteczka tradycyjna wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jakie są tego przyczyny? Z pewnością dotyczą jej zalet, spośród których możemy wymienić następujące:
- cena – szczoteczki manualne są zdecydowanie tańsze od elektrycznych; ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych, co sprawia, że jest to wydatek na każdą kieszeń
- dostępność – szczoteczkę manualną znajdziesz nie tylko w aptece czy specjalistycznym sklepie, ale również w punktach spożywczych czy na stacjach benzynowych
- duży wybór – szczoteczki manualne różnią się między sobą twardością oraz ułożeniem włosia, szerokością rączki i wielkością główki czyszczącej, co pozwala na dopasowanie przyrządu do własnych potrzeb.
Szczoteczkę tradycyjną możesz zabrać ze sobą wszędzie, a to z uwagi na niewielki rozmiar i brak konieczności podłączenia jej do prądu. Kolejną zaletą jest łatwa obsługa, choć w tym przypadku to od nas zależy skuteczność procesu szczotkowania, gdyż istotne jest stosowanie odpowiednich technik.
Wady szczoteczki manualnej to:
- dość krótka przydatność – kiedy włókna szczoteczki manualnej ulegną zużyciu lub zniszczeniu, a zazwyczaj ma to miejsce po dwóch lub trzech miesiącach od zakupu, należy ją wyrzucić i nabyć nową
- ryzyko podrażnienia dziąseł – czyszcząc zęby szczoteczką tradycyjną, jesteśmy zdani sami na siebie i na nasze umiejętności manualne, co niekiedy może doprowadzić do podrażnienia i krwawienia dziąseł, np. w wyniku zbyt mocnego dociskania szczoteczki do zębów
- konieczność stosowania odpowiedniej techniki mycia – szczoteczka manualna nie wykona pracy za Ciebie, dlatego musisz zapoznać się z właściwymi technikami szczotkowania zębów.
Która szczoteczka jest lepsza – elektryczna czy manualna?
Jak wspomniano już wcześniej, szczoteczka elektryczna skutecznie usuwa zanieczyszczenia z miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka tradycyjna. Jej działanie jest również bezpieczniejsze dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym oczyszczeniu zębów z płytki nazębnej, przebarwień powierzchniowych i resztek pokarmowych, zdecyduj się na szczoteczkę elektryczną. Szczoteczka manualna będzie dobrym wyborem na spontaniczne wyjazdy czy sytuacje, kiedy nie masz możliwości skorzystania z urządzenia elektrycznego. Podsumowując, szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej niemal pod każdym względem. Przyrząd tradycyjny posiada przewagę nad elektrycznym jedynie pod kątem ceny.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Materiały reklamowe
- Opublikowano: - Lis 07, 2022
- Odsłony: 769