Opoczyńskie płytki w obozie zagłady
Po konsultacjach z Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomaszem Łuczkowskim jednoznacznie zidentyfikowano artefakty z Obozu Zagłady "Treblinka II". Podczas wykopalisk archeologicznych natknięto się na płytki i kafelki z wpisaną w okrąg sześcioramienną gwiazdą z kropką pomiędzy literami "D" oraz "L". Między innymi dzięki temu możliwe było zlokalizowanie budynków obozu, który funkcjonował w latach 1942-1943, a po którym Niemcy postanowili zatrzeć ślady.
Po szczegółowych badaniach potwierdzono, że mylnie wiązano te przedmioty z Gwiazdą Dawida i pamiątkami po Żydach. Być może pierwsze transporty kolejowe z Opoczna do powstającego obozu "Treblinka II" zawierały wyroby ceramiczne z logo opoczyńskiej fabryki Towarzystwa Akcyjnego "Dziewulski i Lange". Następnie jesienią 1942 roku ze stacji kolejowej w Opocznie deportowano tysiące Żydów z m.in. z: Opoczna, Żarnowa, Drzewicy, Przysuchy. Niemcy do samego końca zwodzili Żydów mówiąc, że w celach sanitarnych należy przejść przez łaźnię. Pomieszczenie wyłożone płytkami, z zamontowanymi na suficie prysznicami, mogło to potwierdzać. Jednakże była to komora gazowa, gdzie zamiast wody wtłaczane były spaliny z silnika diesla, które po około 20 minutach powodowały śmierć.
Spód płytki pochodzącej z wykopalisk. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Walki i Męczęństwa w Treblince
Zapewne wielu z Żydów pracujących w opoczyńskiej fabryce nie zdawało sobie sprawy, że umierają na płytkach, które być może sami wyprodukowali.
Andrzej Śliwka
Źródło:
Muzeum Regionalne w Opocznie
- Szczegóły
- Andrzej Śliwka
- Kategoria: Ciekawostki
- Opublikowano: - Cze 08, 2014
- Odsłony: 8553