Poległ na polu chwały 10 września 1939 roku
Dzięki powstałemu pomnikowi znajdującemu się przy drodze z Opoczna do Inowłodza, upamiętnione zostały bohaterska postawa kpr. pchor. Władysława Dawgierta oraz zwycięska potyczka Wojska Polskiego z najeźdźcą niemieckim. Podczas walki zginął pierwszy generał podczas II wojny światowej.
Do Opoczna Niemcy wkroczyli 7 września. Obszar między Piotrkowem Trybunalskim, a Tomaszowem Mazowieckim został wyznaczony dla Armii „Prusy”, która miała zabezpieczać drogi wiodące w kierunku Warszawy. Duże zgrupowanie zostało skoncentrowane w okolicach Dęby Opoczyńskiej. W dniu 10 września drużyna żołnierzy Wojska Polskiego wraz z obsługą ciężkiego karabinu maszynowego pod dowództwem kaprala podchorążego Władysława Dawgierta zajęli stanowisko przy łuku drogi pomiędzy Kraśnicą, a Buczkiem. Około
godziny 14:15 Polacy dostrzegli limuzynę posiadającą proporczyk ze swastyką jadącą w kierunku Inowłodza. Żołnierze ostrzelali pojazd, z którego po zatrzymaniu wyskoczyli Niemcy. Wymiana ognia pomiędzy dobrze umocnioną pozycją Polaków oraz schronionymi w rowie Niemcami nie przynosiła rozstrzygnięcia. Kpr. podchor. Władysław Dawgiert wydał rozkaz do oskrzydlenia nieprzyjaciela. Niemcy zaskoczeni manewrem wznieśli ręce do góry. W kierunku pojazdu ruszył dowódca, który chwilę po tym otrzymał od Niemców śmiertelny postrzał w klatkę piersiową. Pozostali polscy żołnierze rozpoczęli ciężki ostrzał wroga. Tylko jednemu udało się zbiec w kierunku Opoczna.
Jak się okazało w limuzynie podróżował generał policji i SS Wilhelm Frizt von Roettig, mianowany Generalnym Inspektorem Żandarmerii III Rzeszy. W pierwszych dniach września jako komendant policji na Górnym Śląsku zyskał miano „kata Śląska”. Jego działania oparte na terrorze miały być stosowane na obszarze zajmowanym przez niemiecką 10 Armię. Podróżował najprawdopodobniej do Spały, aby przygotować Rezydencję Prezydenta Ignacego Mościckiego do wizyty Adolfa Hitlera. Prócz generała zginęli jego kierowca oraz starszy wachmistrz żandarmerii Poppe.
Po stronie polskiej śmierć poniósł dowódca kpr. podchor. Władysław Dawgiert z 77 Pułku Piechoty. Mając 22 lata został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Spoczywa na cmentarzu w Kraśnicy.
Andrzej Śliwka
Źródło:
„Wrzesień 1939” Lidia Świątek
„Śmierć generała SS i policji Wilhelma Roettiga” Władysław Naruszewicz
Muzeum Regionalne w Opocznie
- Szczegóły
- Andrzej Śliwka
- Kategoria: Ciekawostki
- Opublikowano: - Wrz 13, 2014
- Odsłony: 9144