Wielka Wojna w powiecie opoczyńskim
Późną jesienią 1914 roku, gdy wojska niemiecko-austro-węgierskie wyparły z Łodzi Rosjan, front przesunął się na wschód od Pilicy. Niemcy prąc w kierunku Twierdzy Iwanogród spychali Rosjan w stronę Wisły.
Pod koniec 1914 roku front, którego linia przebiegała od Inowłodza, poprzez Brzustów, Kamień, Potok, Olszowiec, Zajączków, Wójcin, Skórkowice, i wiele innych mniejszych lub większych miejscowości, aż po południowe granice powiatu, zatrzymał się. Wojska austro-węgierskie i rosyjskie okopały się i rozpoczęła się wojna pozycyjna, która trwała do wiosny 1915 roku. W okresie tym, na terenie ówczesnego powiatu opoczyńskiego rozegrało się wiele bitew i potyczek ("28. lipca 2014 minęło sto lat").
Niewiele mówi się o tamtych czasach, niewiele osób o nich wie. Nie żyją również świadkowie tych bitew. Istnieje natomiast wiele reliktów, a znalezione w ziemi przedmioty potwierdzają dramatyczne wydarzenia.
26. września, w Muzeum Regionalnym w Opocznie będzie miała miejsce promocja książki Pawła Budzińskiego, dotyczącej właśnie tych wydarzeń. W ramach akcji promocyjnej o godzinie 13:00 odbędzie się spotkanie z autorem książki. Serdecznie zapraszamy w imieniu Muzeum Regionalnego, zaś dziś zachęcamy do odwiedzenia kilku miejsc związanych z wydarzeniami sprzed stu lat.
Relikty okopów w okolicach Buczka:
Relikty okopów w okolicach Brzustowa:
Znaleziska z okolic Brzustowa:
Relikty okopów w okolicach Kraśnicy i Antoniowa:
Znaleziska z okolic Kraśnicy i Antoniowa:
Las nieopodal Kamienia:
Relikty okopów w okolicach Buczka, Brzustowa (obecnie pow. tomaszowski), Kraśnicy i Antoniowa oraz Kamienia to tylko niewielki wycinek materialnych świadectw historii. Niestety, część z nich nie oparła się niszczycielskiej działalności okolicznych mieszkańców. Sporą część transzei wykorzystano jako wysypiska śmieci. Może kryją jeszcze w sobie wiele, ale przeczesywanie narastających latami stert odpadów z gospodarstw rolnych i domowych mija się z celem.
W miejscowościach, które znajdowały się wówczas blisko linii frontu powstały cmentarze wojskowe, na których spoczywają żołnierze wielu nacji i wyznań. Nekropolie lub kwatery wojenne, na których spoczywają doczesne szczątki żołnierzy, spotkać możemy w Opocznie, Wójcinie, Inowłodzu, Białobrzegach, Dąbrowie, Kunicach. Większość z nich zniszczono lub przebudowano, mimo ochrony prawnej i przepisów międzynarodowych. W Inowłodzu grupa zapaleńców uporządkowała zapomniany cmentarz.
Cmentarz w Inowłodzu:
Wszystkie zaprezentowane przedmioty są w posiadaniu Muzeum Regionalnego i wydobyte zostały w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, przeleżawszy w ziemi sto lat. Po dokładnej identyfikacji zostaną udostępnione zwiedzającym.
Wyjątkiem niech będzie tutaj kulolejka (przyrząd do odlewania kul) odnaleziona na skraju lasu w Kamieniu. Narzędzia takie używano do odlewania kul ołowianych stosowanych w broni odprzodowej, czarnoprochowej, którą zastąpiono bronią odtylcową, stosowaną od drugiej połowy XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Ciekawostki
- Opublikowano: - Wrz 17, 2014
- Odsłony: 11758