Wizja lokalna na przystanku Opoczno Południe
Odwiedzinami na placu budowy zakończyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy przystanku Opoczno Południe. Dziś Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński oraz Teresa Woźniak, zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wraz z wszystkimi uczestnikami spotkania przybyli na powstający przystanek Opoczno Południe by osobiście sprawdzić stan robót budowlanych.
Na spotkaniu poza przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i lokalnych władz samorządowych obecni byli reprezentanci PKP Polskich Linii Kolejowych, Przewozów Regionalnych oraz firmy Banimex – wykonawcy peronu. Na zaproszenie Jana Wieruszewskiego na spotkanie przybyła również posłanka Krystyna Ozga, która jest jednocześnie członkinią Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania i Monitorowania Inwestycji Budowy Przystanku Kolejowego Opoczno Południe.
Agnieszka Janicka, reprezentująca PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że obecnie trwają prace wykonywane w ramach zgłoszenia robót budowlanych, polegające na przebudowie toru 4 i 4a a także przebudowa trakcji elektrycznej oraz sieci teletechnicznej. Do tego czasu PKP PLK powinny otrzymać zgodę na dobudowę toru 4a, peronu oraz przejścia podziemnego. Tor 4a będzie torem odstawczym dla pociągów zaczynających i kończących bieg w Opocznie.
Andrzej Snopczyński, Naczelnik Wydziały Techniczno-Inwestycyjnego zapewnił, iż wszystkie prace będące w zakresie Urzędu Miejskiego wykonywane są zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. W połowie sierpnia powinny rozpocząć się prace związane z rozbiórką budynków kolejowych oraz uprzątnięciem terenu.
W chwili obecnej rozpisano przetargi na budowę parkingu oraz pętli autobusowej i ciągu pieszego wraz z oświetleniem. Planowany czas zakończenia prac to 31. października 2014 roku.
Obecna na spotkaniu Poseł na Sejm RP, Krystyna Ozga odniosła się między innymi do utworzenia Zespołu Parlamentarnego d.s. przystanku.
Jak powiedziała posłanka, zespół powstał 22. lipca 2014 roku z inicjatywy Posła Roberta Telusa. (W artykule Nowy zespół parlamentarny d.s. Przystanku Opoczno Południe, pisaliśmy, iż p. Poseł poinformował nas, że zespół powstał z inicjatywy grupy posłów) i skupia przy sobie 15 parlamentarzystów.
Krystyna Ozga stwierdziła również, że zespół w obecnej sytuacji nie ma racji bytu, oraz że nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby zespół powstał cztery lata temu, a nie w sytuacji, gdy wszystkie etapy inwestycji idą zgodnie z planem. „Uważam, że ten zespół utworzono, aby tworzyć lobbing dla konkretnej osoby czy grupy osób” - podsumowała Posłanka wątek zespołu parlamentarnego.
Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWŁ przypomniała również, iż do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo od Zespołu Parlamentarnego w którym zespół deklaruje gotowość współpracy i prosi o włączenie go do prac związanych z przystankiem.
W tym miejscu głos zabrał Burmistrz Opoczna, który zwrócił uwagę na to, iż pojawiły się dodatkowe koszty związane z budową przystanku. W związku z przebudową kanalizacji na potrzeby sieci teletechnicznej, koszty inwestycji wzrosły o 74 tys. złotych. Jednocześnie, kierując słowa w kierunku posłanki Krystyny Ozgi, zapytał, czy zespół nie mógłby pomóc w zabezpieczeniu powyższej kwoty w budżecie Państwa. (od Redakcji: A może sami posłowie z zespołu parlamentarnego zrzuciliby się po 5 tys. zł?)
Podczas spotkania podjęto również temat rozkładu jazdy pociągów zatrzymujących się na przystanku Opoczno Południe. Jak wynika z przedstawionego stanowiska, nadal trwają rozmowy i negocjacje dotyczące konkretnych pociągów. W chwili obecnej można powiedzieć, że oferta dla Opoczna będzie zbliżona do oferty Włoszczowy. Dokładniejsze informacje na temat godzin odjazdów i przyjazdów będą dostępne dopiero na początku września, zaś szczegółowy rozkład na lata 2014/15 zostanie ostatecznie zatwierdzony w okolicach listopada.
Burmistrz Opoczna zwrócił również uwagę na sposób procedowania wszystkich wniosków o zgodę na budowę czy zgłoszenia prac budowlanych niewymagających zezwolenia. Urząd Wojewódzki, w którego kompetencjach leży wydanie powyższych zezwoleń, nie przedstawia jednorazowej listy poprawek, lecz kolejno zgłasza nowe wezwania do uzupełnienia dokumentacji, wówczas, gdy dotychczasowe właśnie zostały przekazane. Taki sposób procedowania stosowany jest zarówno przy wnioskach Gminy, jak PKP i wpływa niekorzystnie na terminy wykonania poszczególnych etapów inwestycji.
Jak pisaliśmy poprzednio, pomimo niewielkich opóźnień w uzyskaniu stosownych zezwoleń, wszystkie prace postępują zgodnie z założeniem, zaś sama inwestycja nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona.
Transmisja z obrad Zespołu parlamentarnego z 22. lipca 2014 roku:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=4F9373AD1C4BD260C1257D12003C907B#
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Sie 05, 2014
- Odsłony: 5030