Czy w Gminie Opoczno staną elektrownie wiatrowe?
Wielu mieszkańcom Bukowca Opoczyńskiego i Woli Załężnej sen z powiek spędza wizja budowy turbin wiatrowych w pobliżu ich domów i gospodarstw.
Od kilku miesięcy wiadomo, że dwóch inwestorów planuje wybudowanie elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Opoczno. Budowa turbiny wiatrowej pomiędzy osiedlem Ustronie a Bukowcem Opoczyńskim ograniczy ewentualny rozwój miasta, ponieważ jest to jedyny kierunek, w którym miasto może się jeszcze rozbudować. Kolejny inwestor planuje lokalizację elektrowni wiatrowej w Woli Załężnej. Tutaj pojawienie się turbiny ograniczy mieszkańcom możliwość rozbudowy i swobodnego korzystania z ich własności.
Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, podczas czerwcowej i sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Opocznie radni wyraźnie sprzeciwili się budowie elektrowni wiatrowych w granicach administracyjnych miasta, pomiędzy osiedlem Ustronie a Bukowcem Opoczyńskim oraz opowiedzieli się za ograniczeniem tego typu inwestycji na terenie Gminy. Rada Miejska podjęła wtedy uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Wówczas zawieszono również postępowanie administracyjne związane z wydaniem kolejnych pozwoleń. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim, powołując się na zapisy ustawy, uchyliło jednak tę decyzję.
29. grudnia 2014 roku w Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyło się spotkanie przedstawicieli mieszkańców tych dwóch sołectw z władzami samorządowymi Gminy Opoczno. Zebranie dotyczyło lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenach Gminy i ustalenia etapu, na którym jest opracowanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W obydwu przypadkach w pobliżu ewentualnych lokalizacji turbin wydane zostały także warunki zabudowy dla zabudowy zagrodowej. Jak wynika z informacji przedstawionych przez naczelnika Wydział Rozwoju Miasta i Zamówień Publicznych, Jacentego Lasoty, w Woli Załężnej rozpoczęto już realizację budowy gospodarstwa, które usytuowane jest tuż poza strefą oddziaływania. W Bukowcu natomiast dochodzi do kolizji inwestycji, ponieważ zabudowa zagrodowa ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej turbiny.
Warto tutaj dodać, że dla zabudowy mieszkaniowej strefa oddziaływania ma wynosić 400 metrów, zaś dla gospodarstw rolnych to 225 metrów.
Podczas spotkania zebrani dowiedzieli się, że przygotowany jest już projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który po zaopiniowaniu i wprowadzeniu ewentualnych poprawek zostanie poddany pod głosowanie Rady Miejskiej. Gdy plan miejscowy wejdzie w życie, wszelkie wydane dotychczas zgody z mocy prawa zostaną uchylone.
Jak się okazuje, wiatraki mogą stanąć pomimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców obu sołectw ponieważ prawo nie przewiduje, aby w tej kwestii mogli wypowiedzieć się zainteresowani. Jedynie sporządzenie planu miejscowego może takie inwestycje powstrzymać.
Obecna sytuacja jest pokłosiem wieloletnich zaniedbań włodarzy, którzy z małymi wyjątkami, dotyczącymi niewielkich obszarów, odkładali decyzję o sporządzeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Opoczno.
MPZP określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego wprowadza pewne ograniczenia i jednocześnie daje przedsiebiorcy gwarancję, że planowana przez niego inwestycja (zgodna z MPZP), dojdzie do skutku i nie nastąpi jej zablokowanie.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Gru 29, 2014
- Odsłony: 5473