Ceramika wczoraj i dziś
W miniony czwartek (24 września) w Muzeum Regionalnym w Opocznie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Opoczna Rafała Kądzieli na zamku kazimierzowskim spotkali się przedstawiciele wszystkich zakładów ceramicznych ziemi opoczyńskiej i sąsiednich powiatów oraz firm z nimi kooperujących, władze samorządowe, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych naszego miasta, a także pasjonaci i osoby żywo zainteresowane opoczyńskim przemysłem ceramicznym.
Dr hab. inż. Adam Witek, profesor i dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie
Przybyłych gości powitał p. o. dyrektor muzeum Adam Grabowski, po czym głos zabrał Burmistrz Opoczna, który przywołał dokonania innych miast w Polsce związanych z ceramiką. Odwołał się do Bolesławca, gdzie znajduje się znane w Europie Muzeum Ceramiki i gdzie co roku odbywa się pełne atrakcji Święto Ceramiki. Wspomniał też o Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz przybliżył działalność wielodziałowego, nowoczesnego Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, wykazując niewykorzystany ogromny potencjał naszego miasta.
O wygłoszenie prelekcji pt. „Ceramika wczoraj i dziś” poproszony został dr hab. inż. Adam Witek, profesor i dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie. Wystąpienia te stały się punktem wyjścia do ożywionej i konstruktywnej dyskusji, między innymi nad sposobami i możliwościami przywrócenia miastu jego ceramicznej tożsamości.
Zebrani mogli również zwiedzić przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę „Z historii przemysłu ceramicznego w Opocznie”.
Spotkanie to stanowiło niewątpliwie początek w tworzeniu i w staraniach o nową jakość Opoczna, o nowy sposób postrzegania i kreowania wizerunku naszego miasta, jako depozytariusza spuścizny Jana Dziewulskiego i Braci Józefa i Władysława Lange.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Wrz 26, 2015
- Odsłony: 3804