Zasiłek chorobowy to rekompensata a nie dochód
Tylko w ostatnim kwartale 2016 r. oddziały ZUS w województwie łódzkim zapobiegły uszczupleniu Funduszu Chorobowego na kwotę 1 mln 267 tys. zł. Środki z których finansowane są świadczenia z ubezpieczenia chorobowego pochodzą z Funduszu Chorobowego. Regularnie co miesiąc wpływają do niego składki od ubezpieczonych.
Wpłacający powinni mieć pewność, że świadczenia z Funduszu na które wszyscy się składają, wypłacane są tym osobom, które mają do nich prawo. Nie brakuje bowiem osób, które z Funduszu Chorobowego próbują sobie zrobić źródło łatwego zarobku. Warto zatem przypomnieć, że zasiłek chorobowy to rekompensata za utracone z powodu choroby dochody a nie sposób na ich osiąganie.
ZUS mocą ustawy systemowej z 1998 r. został zobowiązany do zarządzania Funduszem Ubezpieczeń Społecznych i odpowiada za dysponowanie środkami m.in z Funduszu Chorobowego. Odpowiada też za ustalanie prawa do wypłaty świadczeń, w tym zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Dlatego przed wypłatą zasiłku weryfikuje do niego prawo, nie brakuje bowiem osób, które z pobierania zasiłków chorobowych próbują zrobić sobie źródło utrzymania. Zadaniem Zakładu jest sprawdzenie czy zawarta umowa o pracę lub zgłoszona działalność gospodarcza jest zawarta zgodnie z rzeczywistą potrzebą, czy jedynie po to, by zainteresowani uzyskali świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego.
Ustalając uprawnienia do świadczeń chorobowych, weryfikujemy prawidłowość ubezpieczenia i wysokość podstawy wymiaru składki. Szczególnie zwracamy uwagę na sprawy, w których po okresie krótszym niż 3 miesiące podlegania ubezpieczeniu, pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, występuje o zasiłek chorobowy lub macierzyński. Kontroli podlegają też sprawy z wysoką podstawą wymiaru składki. Występują przypadki zakładania fikcyjnych firm, zawierania pozornych umów o pracę w celu uzyskania wysokich świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. – mówi Gabriela Biegała Naczelnik Wydziału Zasiłków z Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.
W ramach weryfikacji prawa do zasiłku chorobowego w ostatnim kwartale 2016 r. oddziały ZUS w województwie łódzkim zatrzymały w Funduszu Chorobowym kwotę ponad 1 mln 267 tys. zł. Taką kwotę próbowały wypłacić w formie zasiłku osoby, które nie miały do niego prawa, bo nie miały tytułu do ubezpieczeń.
Zweryfikowanych zostało 231 spraw, 127 z nich było bezwynikowych, co oznacza, że po weryfikacji prawa do zasiłku świadczenia zostały wypłacone. Pozostałe 104 sprawy uznano za wynikowe. W tych przypadkach nie zostały wypłacone zasiłki. Z uwagi na zakwestionowane prawo do ubezpieczenia chorobowego i wyłączenie z ubezpieczeń, wydane zostały decyzje odmawiające prawa do zasiłku chorobowego. Od decyzji odwołała się tylko jedna trzecia ubezpieczonych.
W tym samym czasie, czyli w IV kwartale 2016 r., w sądzie zakończyły się sprawy sądowe dotyczące weryfikacji prawa do ubezpieczenia chorobowego, z których ponad połowa została wygrana przez ZUS.
- Szczegóły
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Kwi 11, 2017
- Odsłony: 2351