Akcja zima
31 stycznia 2014 roku, podczas XXXIX sesji Rady Miejskiej w Opocznie omawiano między innymi sprawozdanie z przebiegu odśnieżania dróg w Gminie Opoczno w sezonie 2013-2014.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie odpowiada za ok. 150 kilometrów dróg gminnych, które podzielone są one na trzy kategorie kolejności odśnieżania. PGK ma do dyspozycji pługopiaskarki, pługi odśnieżne, ładowarki i pojazdy do wywożenia śniegu.
Dotychczasowy koszt utrzymania dróg w okresie zimowym to kwota 71 382,30 zł. Obejmuje ona okres obecnej zimy do dnia 31. grudnia 2013 roku.
Podczas dyskusji nad sprawozdaniem poruszono dość drażliwy problem. Chodziło bowiem o ponowne zasypywanie, przez przejeżdżające pługi, odśnieżonych przez mieszkańców chodników.
Radny Rożenek stwierdził, że taka sytuacja wynika wyłącznie ze zwykłej kalkulacji. „Jeśli się pojazd rozpędzi, jest mniejsze zużycie paliwa. Jeżeli jedzie wolniej, musi więcej zużyć. I tu jest problem”
Kierownik Zakładu Usług Komunalnych, Mariola Klimek odpowiadając na zarzut wyjaśniła, że pługi odśnieżające drogi lokalne muszą jeździć z prędkością 30-40 km/h i z taką prędkością jeżdżą. Ponadto posiadają ograniczniki prędkości, które nie pozwalają na jazdę z większą prędkością.
Zdaniem p. kierownik, pługi wolniej jeździć nie mogą. Inaczej podczas obfitych opadów śniegu, mogłyby utknąć. Ponadto przy mniejszej prędkości mogłyby nie zdążyć z odśnieżeniem wszystkich podległych PGK dróg, ponieważ Przedsiębiorstwo ma do dyspozycji tylko 4 pługi.
Radna Ewa Róg wyjaśniając sytuację stwierdziła, że bardzo często przejeżdża przez miasto sprawdzając efekty odśnieżania i podobnie kierownik PGK Opoczno, nie zauważyła żadnych nieprawidłowości.
A jak jest w rzeczywistości? O ile główne drogi gminne są przejezdne, utrzymanie ich nie może budzić większych wątpliwości, to z chodnikami już tak kolorowo nie jest. Oczywiście mowa o chodnikach, które podlegają Urzędowi Miejskiemu.
O chodniki biegnące wzdłuż prywatnych posesji, o ile nie są oddzielone od nieruchomości pasem zieleni, powinni dbać właściciele lub zarządcy przylegających do nich nieruchomości. Obowiązek taki narzuca ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Chodniki podlegające Wydziałowi Gospodarki Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Opocznie przykładem jednak nie świecą.
W niedzielny poranek, odebraliśmy telefon, z informacją, że padający deszcz powodował, iż część chodników w Opocznie zamieniła się w ślizgawkę. Chcąc dowiedzieć się, kto odpowiada za chodniki i czy w niedzielę prowadzone są jakieś dyżury, zaczęliśmy drążyć temat. Zadzwoniwszy na telefon alarmowy PGK (podany na stronie PKG Opoczno) dowiedzieliśmy się, że dodzwoniliśmy się na oczyszczalnię ścieków. Podczas rozmowy otrzymaliśmy nr telefonu do mistrza Zakładu Usług Komunalnych, do którego niezwłocznie zadzwoniliśmy. Jak się podczas rozmowy okazało, PGK Opoczno odpowiada wyłącznie za stan dróg, zaś w sprawie chodników, nawet tych będących w pasie drogowym, odesłano nas do Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Opocznie.
Od Naczelnika Wydziału, Stanisława Miązka, dowiedzieliśmy się, że prowadzone są dyżury i chodniki powinny być zabezpieczone. Problemem jednak jest przynależność chodników. Jak się okazuje, chodniki przebiegające wzdłuż jednej ulicy, mogą należeć do różnych administratorów. Jak wytłumaczył nam Naczelnik na przykładzie ul. Westerplatte chodniki odcinkami podlegają Urzędowi Miejskiemu i Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Opocznie. Na nieszczęście dla Wydziału problem utrzymania dotyczył właśnie odcinka pomiędzy ul. Kopernika, a Kossaka (strona północna), który podlega Urzędowi Miejskiemu.
Jak się dziś dowiedzieliśmy, chodnik ów został posypany mieszanką soli drogowej i piasku.
Naczelnik WGMiOŚ przekazał nam również informację, iż w sytuacji, gdy chodnik podlegający jemu wydziałowi jest niezabezpieczony, wystarczy zadzwonić do Wydziału i zgłosić ten fakt.
Konieczność odśnieżenia lub posypania chodnika można zgłosić pod numerem telefonu 44 736-31-22.
Podobnie, niezbyt ciekawie wygląda sytuacja w przypadku dróg i chodników, za które odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa czy ZGM. W niektórych miejscach do dziś, pomimo ostatniej odwilży, pod błotem pośniegowym, czy rozjeżdżonym śniegiem zalega lód, który powstał podczas pierwszych dni tej prawdziwej zimy.
Tutaj również najlepiej zgłosić potrzebę usunięcia śniegu lub posypania chodnika piaskiem do zarządcy.
Jeśli chodzi o stan dróg pamiętać trzeba, że do Gminy należą wszystkie ulice w mieście z wyłączeniem niektórych dróg osiedlowych, a także ul. Waryńskiego i ul. Perzyńskiego i Inowłodzkiej, które są drogami wojewódzkimi oraz ul. S. Moniuszki, która podlega Zarządowi Dróg Powiatowych.
Według prognoz na najbliższe dni, zima postanowiła na chwilę odpuścić. Mimo wszystko w nocy temperatura może spadać poniżej zera. Miejmy nadzieję, że odpowiednie służby nadrobią zaległości i zabezpieczą chodniki i drogi.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Lut 03, 2014
- Odsłony: 2466