Opoczno PŁD – wstępne ustalenia w sprawie rozkładu jazdy
10 lutego 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie dotyczące przystanku Opoczno Południe. Głównym założeniem spotkania było wstępne określenie rozkładu jazdy pociągów zatrzymujących się na powstającym przystanku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, lokalnych samorządów, wykonawcy przystanku oraz przewoźników.
Spotkanie rozpoczął Marszałek Województwa Łódzkiego, Witold Stępień, który po powitaniu przybyłych na spotkanie gości, poprosił zainteresowane strony o przedstawienie zaawansowania prac.
Burmistrz Opoczna, Jan Wieruszewski zapewnił, że wszystkie prace, będące w kompetencjach Gminy Opoczno, czyli wybudowanie dróg dojazdowych, parkingu są na tyle zaawansowane, że nie występuje prawdopodobieństwo zagrożenia inwestycji. Burmistrz Opoczna zaznaczył jednocześnie: „Na dzisiejszym spotkaniu chcielibyśmy porozmawiać na temat ewentualnego rozkładu jazdy, bo chcielibyśmy mieć czas na promocję. (…) Zainteresowanie przystankiem, szczególnie ze strony młodych ludzi, jest bardzo duże ze względu na dojazd do pracy czy do szkół. Chcielibyśmy usłyszeć od przewoźników w jakich godzinach przewidują odjazdy i jak miałyby wyglądać połączenia.”
Przedstawiciel firmy Banimex (wykonawcy, który wybuduje przystanek na CMK) przedstawił zakres i harmonogram prac. Według podanych informacji wykonawca zamówił już niezbędne materiały i podpisał umowy z ewentualnymi podwykonawcami. Początek prac przewidziany jest na marzec 2014 roku i obejmował będzie wycinkę drzew stwarzających zagrożenie dla układu torowego i przejeżdżających pociągów. Prace typowo budowlane Banimex ma rozpocząć w maju.
Obejmują one budowę 300 metrowego peronu wraz z wiatami, przystosowanie mostu na potrzeby przejścia podziemnego, przebudowa sieci trakcyjnej, dostosowanie torów dla prędkości powyżej 100 km/h oraz infrastrukturą (bocznica, odstawnia). Plany przewidują ponadto informację megafonową, monitoring oraz automaty biletowe. Ostatnim elementem inwestycji ma być powiązanie przejścia podziemnego z układem komunikacyjnym wybudowanym przez Gminę Opoczno. Zakończenie inwestycji planowane jest na 30 listopada 2014 roku, a więc przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów.
Z zapewnień przedstawiciela Intercity wynika, iż przewoźnik planuje dla Opoczno PŁD pięć par połączeń Warszawa-Kraków i Warszawa-Katowice. Być może w późniejszym terminie uruchomione zostaną połączenia z BiałymStokiem, Przemyślem czy Raciborzem. Rozkład jazdy obejmuje część pociągów zatrzymujących się na stacji Włoszczowa Północ.
Ponadto Przewozy Regionalne przewidują kolejne dwie pary połączeń na trasie Katowice - Jelenia Góra. Możliwe, że z Opoczno PŁD bezpośrednio dojedziemy także do Łodzi czy Poznania.
Jednym z założeń jest także uruchomienie bezpośredniego porannego połączenia Opoczno-Warszawa, które umożliwiłoby mieszkańcom regionu opoczyńskiego dojazd do pracy. Obecnie możliwe jest zatrzymanie się pociągu relacji Katowice-Warszawa, dzięki któremu będziemy mogli dojechać do stolicy ok. godziny ósmej.
Ze wstępnych ustaleń wynika więc, że z przystanku Opoczno Południe może odjeżdżać 18 pociągów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy pociąg odjedzie z niego 14 grudnia 2014 roku.
Podczas spotkania, Burmistrz Końskich, Michał Cichocki poruszył dość istotną kwestię skomunikowania kolejowego Końskich i Opoczna. Uruchomienie połączeń Końskie-Opoczno-Tomaszów pozwoliłoby na zachowanie ciągłości linii nr 25 oraz korzystanie z przystanku Opoczno PŁD mieszkańcom powiatu koneckiego. W chwili obecnej największym hamulcem dla remontu i zelektryfikowania linii 25 na tym odcinku jest kwestia finansowa. Nie wykluczone jest jednak uruchomienie połączeń z wykorzystaniem szynobusów.
Kolejne spotkanie przewidziane jest na 10 kwietnia 2014 roku. Do tego czasu przewoźnicy mają przygotować wstępne kalkulacje kosztów oraz bardziej szczegółowy zarys systemu połączeń.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów zainteresowanych inwestycją. Gminę Opoczno reprezentował Burmistrz Opoczna, Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Andrzej Snopczyński. Powiat Opoczyński reprezentowany był przez Starostę Opoczyńskiego Marka Ksytę. Na spotkanie przybyli również Burmistrz Drzewicy, Janusz Reszelewski, Wójt Gminy Żarnów, Krzysztof Nawrocki oraz Burmistrz Końskich, Michał Cichocki. Na spotkaniu nie zabrakło również Pawła Gusty, głównego inicjatora, człowieka, bez którego prawdopodobnie do dziś przystanek Opoczno Południe istniałby wyłącznie w sferze marzeń.
A tak będzie wyglądał przystanek:
Wizualizacja udostępniona na potrzeby portalu przez firmę Banimex
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Lut 10, 2014
- Odsłony: 5511