Policja apeluje - nie daj się okraść
Praktycznie każdego dnia policja powiadamiana jest o przestępstwie kradzieży pieniędzy, dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych. Z policyjnych statystyk wynika, że do tego rodzaju kradzieży dochodzi najczęściej w sklepach, na bazarach, targach, a w okresie przed świętem Wszystkich Świętych także na cmentarzach. Złodzieje najczęściej wykorzystują nieuwagę swoich ofiar czy to podczas zakupów czy podczas porządkowania nagrobków. Tak było w przypadku mieszkanki gminy paradyż, której 18 października 2014 roku, nn. sprawca właśnie na cmentarzu skradł torebkę wraz z dokumentami.
A wystarczy stosować kilka prostych zasad, by nie dać się okraść.
Podczas zakupów na bazarach w dużych zatłoczonych centrach handlowych czy podczas podróży środkami komunikacji publicznej - trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.
Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie zostawiaj torby na ławkach w miej ja w zasięgu wzroku albo w ogóle nie zabieraj na cmentarz- jeśli udajesz się tam po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich.
Niestety kobiety bardzo często podczas robienia zakupów, torebki trzymają na ramieniu, zsunięte na plecy, dodatkowo często są one niedomknięte na suwak czy inne zabezpieczenie- dla złodzieja to doskonała okazja, by wykorzystać twoją nieuwagę i ukraść twój portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać także, aby podczas zakupów nie odkładać torebki na ladę, podłogę. Chwila twojej nieuwagi może okazać się fatalna w skutkach. Ofiarami złodziei padają także mężczyźni, którzy portfele chowają do tylnej kieszeni spodni. Dla złodzieja kieszonkowca to doskonała okazja, by pozbawić cię gotówki, dokumentów.
Nie trzymaj w portfelu, saszetce, torbie, zapisanych numerów PIN do kart bankomatowych. A już na pewno nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej! W razie kradzieży złodziej nie tylko dysponuje skradzioną gotówką ale także ma możliwość wypłaty twoich pieniędzy z bankomatu. Jeżeli łupem złodzieja padły karty bankomatowe zgłoś ten fakt niezwłocznie w swoim banku. Szybka blokada wypłat z konta bankowego uchroni nas przed utratą oszczędności. Numery infolinii bankowej dostępne są na bankomatach jak też na stornie internetowej każdego banku. Warto taki numer telefonu mieć zapisany w kalendarzu czy telefonie.
- Szczegóły
- KPP Opoczno/ asp. Barbara Stępień
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Paź 22, 2014
- Odsłony: 2646