Promocja wspomnień
W minioną sobotę 18 kwietnia, w Muzeum Regionalnym w Opocznie, odbyła się promocja książki Jana Szczepańskiego „Moje szkoły. Wspomnienia”. Z zebranymi spotkały się córki autora, które w sposób niezwykle interesujący opowiedziały o ojcu, jego losach i umiłowaniu ziemi opoczyńskiej.
Gości spotkania w muzeum przywitał dyrektor Tomasz Łuczkowski. Zaznaczył, iż publikacja Jana Szczepańskiego to cenne źródło i wyjątkowo ciekawie opisane życie codzienne mieszkańców podopoczyńskich wsi. Dodał, iż książkę dofinansowały samorządy gmin Drzewica i Opoczno.
Dziękując córkom Jana Szczepańskiego za pomysł opublikowania wspomnień, podkreślił, iż to kolejna ważna inicjatywa wydawnicza dotycząca regionu. W dalszej części panie Danuta Makarewicz i Zofia Strzybny, posługując się prezentacją z kilkudziesięcioma fotografiami, przybliżyły historię ojca i jego trudy związane ze zdobywaniem wykształcenia.
Zdjęcia ukazały piękno ziemi opoczyńskiej i jej znamiennych mieszkańców. Na prezentacji oprócz Jana Szczepańskiego i jego rodziny znaleźli się: poseł Antoni Mizera, nauczycielka Franciszka Chałubińska, czy konspiratorzy z okresu okupacji z Radzic.
Ostatnią częścią spotkania była recytacja wierszy umieszczonych w książce. Dokonały tego członkinie Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Głos zabrał także Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna. Porównał on poezję Szczepańskiego do Bolesława Leśmiana i dodał, iż obaj panowie w tym samym czasie przebywali w Iłży. Dziękował również za inicjatywę wydania wspomnień. Na zakończenie zebrani mogli kupić książkę i otrzymać dedykację od córek autora.
Publikacja „Moje szkoły. Wspomnienia” to cenny dokument ukazujący losy rodziny poprzez okres I wojny, dwudziestolecia międzywojennego oraz okupacji niemieckiej. Wyjątkowo barwnie opisuje ziemię opoczyńską z jej zwyczajami i obrzędami oraz trudami życia codziennego. Jan Szczepański urodził się w Radzicach i znaczna część książki dotyczy tej miejscowości. Zachęcamy do zakupu w sekretariacie muzeum.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Kwi 20, 2015
- Odsłony: 2526