III edycja konkursu na "Audycję Historyczną Roku"
Instytut Pamięci Narodowej ogłasza III edycję ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku, którego celem jest wyróżnianie i promowanie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej, prezentującej najnowszą historię Polski (lata 1939–1989).
Zgłoszenia należy przesyłać do 15 czerwca br. na adres: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A, 15–637 Białystok z dopiskiem „Konkurs Audycja Historyczna Roku” (formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu jest dostępny w załączniku oraz na stronie internetowej www.ipn.gov.pl).
Dokumentalne audycje radiowe i filmy będą oceniane w następujących kategoriach:
- Wydarzenie – audycje i filmy poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu. W tej kategorii zostanie przyznana Grand Prix Prezesa IPN;
- Losy – audycje i filmy poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego;
- Historia regionalna – audycje i filmy poświęcone historii lokalnej, obejmującej zasięg działania poszczególnych oddziałów Instytutu – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.
Nagrody mają wymiar pieniężny. Ich wysokość jest ustalana co roku przez Prezesa IPN. Pięcioosobowe Jury konkursu składa się z renomowanych dziennikarzy oraz historyków pracujących w IPN.
Do tegorocznej edycji Konkursu można zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji nie później niż dwa lata przed 1 stycznia roku kalendarzowego danej edycji Konkursu, tj. w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 15 czerwca 2015 r.
Ogłoszenie nominacji na stronie ipn.gov.pl nastąpi do dnia 20 października, a rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Białymstoku 26 listopada, w dniu urodzin śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Bieżące informacje na temat konkursu będą ukazywać się na profilu www.facebook.com/audycjahistorycznaroku
Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu zgłoszono 39 filmów i audycji radiowych. Grand Prix Prezesa IPN i 10 tys. zł zdobył film dokumentalny „Pod opieką operacyjną” Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego opowiadający o tragicznej śmierci Piotra Majchrzaka - ofiary stanu wojennego, zrealizowany przez spółkę V-film z Wrocławia. W kategorii „Losy” nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
(8 tys. zł) otrzymała audycja radiowa pt. „Ostatni świadek” autorstwa Jolanty i Andrzeja Rudników z Polskiego Radia Koszalin. Nagroda dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku (5 tys. zł) w kategorii „Historia regionalna” przypadła audycji „Powstanie styczniowe: 150 lat później” autorstwa Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok. Jury przyznało także trzy wyróżnienia.
Dodatkowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 85 66 457 82
Załączniki:
- Szczegóły
- Instytut Pamięci Narodowej Oddz. Łódź
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Kwi 21, 2015
- Odsłony: 1835