O germanizacji polskich dzieci w okresie okupacji niemieckiej
14. maja 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbył się wykład Pawła Spodenkiewicza z łódzkiego oddziału IPN p.t. „Polityka okupanta niemieckiego wobec młodzieży polskiej 1939-1945”.
Na wstępie Paweł Spodenkiewicz przedstawił genezę i zarys polityki niemieckiej wobec ludności krajów podbitych, która począwszy od przesiedleń, poprzez wynarodowienie aż po eksterminację miała na celu eliminację „niższych” ras ludzkości.
Ilustracją wykładu była wystawa zatytułowana „Germanizacja dzieci polskich w okresie okupacji hitlerowskiej”, przedstawiająca tragiczny los dzieci w czasie II wojny światowej. Za pomocą archiwalnych fotografii i dokumentów wyeksponowano niemiecką okupację w Łodzi, akcje wysiedleńcze na Zamojszczyźnie oraz indywidualne losy dzieci polskich, które padły ofiarą wynarodowienia.
Szczególnie boleśnie odczuły to dzieci z terenów centralnej Polski oraz Pomorza. Ich los podzieliły także dzieci z Łodzi, których rodzinne miasto przemianowano na Litzmanstadt i wcielono do III Rzeszy. Tu też zapoczątkowano politykę wysiedleńczą oraz akcję germanizacyjną.
Autorami wystawy są pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi: dr Tomasz Toborek i Artur Ossowski, projekt graficzny opracowała Milena Romanowska.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Maj 14, 2015
- Odsłony: 2367