I Kongres Opocznian

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek, 30 października 2015 roku w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbył się, od dawna zapowiadany przez Burmistrza Opoczna, I Kongres Opocznian. Głównymi gośćmi Kongresu byli zaproszeni przez Rafała Kądzielę opocznianie mieszkający w różnych regionach Polski i świata.

Uroczystość otworzył Burmistrz Opoczna, który osobiście zagrał na saksofonie jazzową interpretację "Polki Tramblanki". Po występie Rafała Kądzieli, Jerzy Misiurski powitał przybyłych gości i wygłosił kilka słów wstępu, po czym zaprezentowano multimedialną wizualizacje średniowiecznego Opoczna, której autorów uhonorowano opoczyńskimi wycinankami.

Następnie na scenę zaproszono Iwonę Celak i Małgorzatę Szymanską, które brały udział w konkursie Miss Polonia Województwa Łódzkiego 2015 oraz Magdalenę Świątek, Wicemiss Nastolatek Województwa Łódzkiego 2015. Za promocję miasta wszystkie Panie otrzymały z rąk Burmistrza upominki.

Podczas Kongresu, opocznianom działającym w różnych dziedzinach życia, zarówno w Polsce jak i za granicą, wręczono Honorowe Konsulaty.

Tytuły Honorowego Konsula otrzymali:

Lidia Lasota - od 1996 roku pracuje w Telewizji Polskiej jako autorka programu dla dzieci i rodziców „Ziarno”. Praca ta polega na pisaniu scenariuszy, realizację ich w określonym procesie produkcji telewizyjnej oraz działaniach logistycznych i marketingowych związanych z realizacją programu telewizyjnego oraz na kierowaniu dużym zespołem realizującym. Na swoim koncie ma około tysiąca programów dla dzieci wyemitowanych na antenie Programu I Telewizji Polskiej, koncerty, widowiska słowno – muzyczne, teledyski oraz słuchowiska radiowe. Kieruje wielkimi nagraniami studyjnymi. Realizowała programy za granicami naszego kraju we Włoszech, na Ukrainie, Litwie, w Zambii, Kenii, Izraelu, USA. Ponadto w ciągu swojej praktyki zawodowej w TVP współpracowała z innymi programami telewizyjnymi, realizując newsy, felietony, reportaże o tematyce społecznej oraz filmy dokumentalne.

Paweł Budziński - absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, w 1998 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w Instytucie Wielkich Mocy i Wysokich Napięć. Współpromotor kilku prac dyplomowych w Hochschule für Technik und Wissenschaft w Berlinie. Od 2006r. członek Polskiego Komitetu Wielkich Sieci Elektrycznych. Niezależnie od działalności zawodowej od ponad 25 lat zajmuje się historią rodzinnego Opoczna i opieką nad miejscami pamięci narodowej, w tym głównie cmentarzami wojennymi. Współpracuje z Muzeum Regionalnym w Opocznie. Jest autorem licznych artykułów historycznych publikowanych głównie w „Tygodniku Opoczyńskim”, a także w „Gazecie Przysuskiej” czy kwartalniku „Zesłaniec”. Jest autorem monografii „Wielka Wojna w regionie opoczyńskim”, jak również części poświęconych I wojnie światowej w pracy zbiorowej: „Opoczno, Studia i szkice z dziejów miasta”. Za swoją działalność, a w szczególności udział w powstrzymaniu prac likwidacyjnych cmentarza żołnierzy I wojny światowej w Opocznie został odznaczony srebrnym i złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz rosyjską odznaką Za aktywne poszukiwania.

Rodzina Rosenkrantz - potomkowie opoczyńskich Żydów, którzy wsparli finansowo wydanie publikacji „Opoczyńska księga pamięci".

Marek Koćmiel - ukończył studia na Wydziale Transportu Morskiego Politechniki Szczecińskiej. W 1980 r. był współtwórcą uczelnianych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów i członkiem redakcji opozycyjnego pisma „Muchomor”.
W latach 1990–1994 był radnym rady miasta w Szczecinie. Od 1990 do 1991 pełnił funkcję wiceprezydenta do spraw gospodarczych. 24 stycznia 2000 został powołany przez radę miasta na urząd prezydenta Szczecina. W latach 1998–2000 był radnym sejmiku zachodniopomorskiego I kadencji. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą.

Stanisław Michałowski - absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych na Politechnice Warszawskiej Zarządzania Nieruchomościami i Zarządzania spółkami w Polsce we współczesnym otoczeniu prawno-finansowym. Ceniony za działalność społeczną. Przez cztery kadencje był radnym samorządu lokalnego w Opocznie. Od 1998 roku dyrektor Biura Administracyjnego Polskiego Radia S.A. odpowiada za bezpieczeństwo osób i mienia, obsługę administracyjno-majątkową oraz transport i logistykę Spółki.

ks. Zbigniew Niemirski - absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1986 r. przez rok był wikariuszem w radomskiej parafii pw. św. Łukasza w Radomiu. Studiował 4 lata w Rzymie - specjalistyczne studia biblijne. Po powrocie został wykładowcą biblistyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i w Radomiu. Obronił doktorat, specjalizując się w teologii św. Pawła.
Obok teologii biblijnej jego pasją jest dziennikarstwo katolickie. Od 1992 r. należał do grona redaktorów AVE Pisma Diecezji Radomskiej, a potem był jego redaktorem naczelnym. Jest dyrektorem radomskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. W ogólnopolskiej wersji pisma pisze komentarze biblijne.

Głównym punktem I Kongresu Opocznian było jednak wręczenie Złotych Ester, które przyznano w dwóch kategoriach : wydarzenie roku oraz całokształt działalności.

Złote Estery otrzymali:

Marcin Kasiński - Członek Orkiestry Miejskiej w Opocznie w latach 2000-2002 – instrumenty klawiszowe. Ukończył Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Reżyser dźwięku, absolwent wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Nikodema Wołk-Łaniewskiego. Członek amerykańskiego stowarzyszenia montażystów dźwięku Motion Picture Sound Editors.
W swojej karierze zawodowej współpracował z wieloma uznanymi reżyserami: Agnieszką Holland, Małgorzatą Szumowską, Jerzym Hoffmanem, Władysławem Pasikowskim czy Janem Komasą.

Marek Kądziela - gitarzysta jazzowy, kompozytor, pedagog. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii. Zwycięzca konkursów: „Noc Bluesowa”, „Guitar City”, „Bielska Zadymka Jazzowa”, ”Jazz Nad Odrą”, a także jako student duńskiej uczelni uhonorowany szwajcarsko-duńskim stypendium „Fundation Idella”.  Współzałożyciel, jak również kompozytor muzyki zespołów takich, jak „Off-Quar-Tet” „Hunger Pangs” , „Kran”, „Kądziela & Wójciński”, MK ADHD fet Rudi Mahall. Muzyk aktywnie działający i współpracujący z europejską i amerykańską sceną muzyczną.
Pedagog i animator kultury, prowadził wielokrotnie warsztaty jazzowe, wykłady oraz wydarzenia kulturalne w Polsce i za granicą. Wielokrotnie zapraszany do różnych projektów muzycznych od jazzu po muzykę współczesną.
W roku 2015 otrzymał z zespołem Odpoczno III nagrodę na festiwalu „Nowa Tradycja” organizowanym przez Polskie Radio. Także w tym roku z rąk pani prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej otrzymał Oscara Jazzowego dla najlepszego łódzkiego jazzmana.

Jerzy Sikorski - absolwent ASP w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1981 roku. Stworzył własną formę rzeźby, bez względu na temat dzieła, jego są rozpoznawalne – mało jest takich twórców, którzy mogą podejmować różne realizacje. Twórca i autor opoczyńskiego Pegaza

Joanna Zagdańska - wokalistka jazzowa, artystka wszechstronna, łącząca w swoich interpretacjach różne elementy wielu gatunków muzycznych . W jej repertuarze znajdują się zarówno tematy jazzowe w nowoczesnych aranżacjach, jak i utwory premierowe wybitnych polskich kompozytorów i poetów. Absolwentka Liceum Muzycznego - klasa trąbki w Łodzi, Akademii Muzycznej - Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (specjalizacja - wokalistyka jazzowa), doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka - Bydgoszcz w 2011r. Od 1980 roku współpracuje z kompozytorem, pianistą jazzowym, aranżerem Adamem Żółkosiem.
Występowała z sukcesami na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Obecnie jest wykładowcą śpiewu jazzowego w Akademii Muzycznej oraz na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prowadzi również warsztaty wokalne krajowe i międzynarodowe, seminaria, jest jurorem na festiwalach wokalnych w Polsce.

Na koniec Joanna Zagdańska, przy fortepianowym akompaniamencie Adama Żółkosia wykonała kilka swoich utworów.

Niestety, poza wielką fetą, nie było rzeczy chyba najważniejszej. Zabrakło rozmów na temat przyszłości naszej małej ojczyzny i jej rozwoju. Jedynie Marek Koćmiel, jako jedyny z wyróżnionych tytułem Konsula Honorowego, w swojej przemowie zauważył, że Opoczno wyludnia się. Podkreślił fakt, iż co roku w Opocznie ubywa ok. 300 mieszkańców, co w przeliczeniu daje jeden czteropiętrowy, czteroklatkowy blok. Tym samym zwrócił uwagę iż tendencja ta ma ścisły związek ze złą sytuacją na lokalnym rynku pracy.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.