Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum
25 listopada 2015 roku gościem Muzeum Regionalnego w Opocznie była Aleksandra Ziółkowska – Boehm, asystentka Melchiora Wańkowicza, pisarka i autorka takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza”, „Na tropach Wańkowicza”, „Nie tylko Ameryka”, „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”.
Spotkanie autorskie z pisarką rozpoczęto od wniesienia krzyża Virtuti Militari należącego do „Hubala” Następnie chwilą ciszy uczczono pamięć majora Henryka Dobrzańskiego i żołnierzy Oddziału Wydzielonego.
Rozmowę, która dotyczyła głównie twórczości poświęconej Hubalowi i historii ziemi opoczyńskiej poprowadzili z autorką dyrektor muzeum, Adam Grabowski oraz pasjonat historii z Końskich, Jan Nowak.
Aleksandra Ziółkowska – Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”Autorka przybliżyła także postać Cezarii Ilin – Szymańskiej czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.
Muzeum Regionalne w Opocznie , dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego – dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, po raz pierwszy specjalnie na tę okazję wypożyczyło odznaczenie Hubala z Izby Pamięci 25 Batalionu Dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
Spotkanie było również okazją do rozmów i rozważań na temat Hubala, pamiątek po nim oraz sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej.
Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie Muzeum.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lis 30, 2015
- Odsłony: 3320