X Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym
Historia Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym ma swój początek w maju 2002 roku. Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mroczkowie Gościnnym ksiądz Jacenty Wolski chcąc w szczególny sposób uczcić Maryję po raz pierwszy zaprosił dzieci z rodzinami do miejscowego parku na modlitwę ku czci Maryi Matki.
Dzieci przygotowały pieśni wielbiące Najlepszą z Matek. Ta majowa modlitwa była dużym przeżyciem dla całej parafii. Dostrzegając zaangażowanie parafian proboszcz zaprosił na kolejną II majówkę za rok. Zaproszenie wystosował także do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu naszej gminy. Odzew był duży. Uczestnicy reprezentowali szkoły z terenu całej gminy. Entuzjazm i zapał do pracy nie opuszczał księdza proboszcza, na kolejny zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z tereny gminy. Pobożność opoczyńskich kobiet została potwierdzona licznymi zgłoszeniami KGW do udziału w kolejnej majówce. Maryję Matkę i Pocieszycielkę Strapionych śpiewem wielbią także osoby niepełnosprawne. Z roku na rok zwiększała się liczba uczestników Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej. Zaczęła tworzyć się nowa tradycja wspólnego wielopokoleniowego wielbienia Matki Boga i Matki ludzi. W 2010 roku z powodu niesprzyjającej aury organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu Festiwalu do kościoła parafialnego w Mroczkowie Gościnnym. Modlitwa w Domu Bożym nabrała głębszego religijnego wymiaru. W 2011 roku odbył się X jubileuszowy Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym. Jubileusz Festiwalu łączy się z jubileuszem 25 lecia istnienia parafii, oraz z przybyciem do parafii relikwii świętej siostry Faustyny- orędowniczki Miłosierdzia Bożego.
Tegoroczny XV Jubileuszowy Festiwal rozpoczął ksiądz proboszcz witając wszystkich przybyłych. Następnie główny organizator Wiesław Sołtysiak po słowach jakże emocjonalnego powitania uczestników Jubileuszowego Festiwalu przekazał prowadzenie Rycerzowi Kolumba Bratu Darkowi Kołodziejczykowi. Śpiewanie rozpoczęły dzieci, widać było wielkie zaangażowanie nie tylko uczestników, ale także nauczycieli, którzy ich przygotowywali. Ksiądz proboszcz z satysfakcją i z radością podkreślał dobre liczny udział (wystąpiło ponad 30 dzieci), wysoki poziom wykonania zarówno wierszy jak i pieśni Maryjnych przez młodych artystów.
Dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka jak co roku Pan Grzegorz Adamczyk pasjonat sportu zorganizował zawody i zabawy sportowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że nagrody był ciekawe i przy wręczaniu obecny był Rycerz Kolumba Brat Wiesław Sołtysiak. Podkreślając modlitewny charakter Festiwalu, ksiądz proboszcz powiedział, że na ziemi Mroczkowskiej są jego efekty w postaci Rodzinnego Domu Dziecka prowadzonego przez siostry zakonne z Mariówki. Od kilku lat W Mroczkowie Gościnnym śpiewem wielbią Maryję Zespół Białe Łabędzie skład którego tworzą niepełnosprawni uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Jest to duże przeżycie, zarówno dla wykonawców, instruktorów oraz wszystkich obecnych w kościele. W Festiwalu ku czci Maryi w Mroczkowie Gościnnym biorą udział także osoby z poza terenu powiatu opoczyńskiego.
Oprócz dzieci na tegorocznym Festiwalu wystąpiło 19 Kół Gospodyń Wiejskich, oraz 3 chóry parafii opoczynskich, oraz zespół młodzieżowy „Filios Dei”.
Kobiety podkreślają uroczysty charakter Festiwalu ubierają się w opoczyńskie stroje ludowe. Panie z KGW do wspólnego śpiewania zapraszają także młode osoby oraz dzieci. Starają się przekazać młodemu pokoleniu tradycję i kulturę ludową. Wszystkim uczestnikom Festiwalu wręczone zostały dyplomy i nagrody. Gratulacje przedstawicielkom KGW składali ksiądz proboszcz Jacenty Wolski, Pan Poseł Robert Telus, Burmistrz Opoczna Rafał Kądziela, współorganizatorzy Rycerze Kolumba Wiesław Sołtysiak, i Dariusz Kołodziejczyk. Ksiądz proboszcz dziękuje wszystkim uczestnikom i zaprasza za rok na kolejny XVI Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej. Uroczysty Festiwal zakończony był Apelem Jasnogórskim, po nim obecni w kościele z zapalonymi świecami przeszli przez Bramę Miłosierdzia
Zorganizowanie tej uroczystości było możliwe przy wsparciu finansowym Gminy Opoczno, Starostwa Powiatowego w Opocznie , Ceramiki Paradyż, firmy Państwa Rogulskich Standard, MDK w Opocznie, oraz Posła Roberta Telusa i innych sponsorów. Patronat Honorowy objął Burmistrz Rafał Kądziela.
- Szczegóły
- Maria Sołtysiak
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Cze 03, 2016
- Odsłony: 2975