„Muzeum na kółkach” gościło w Opocznie
Duży sukces odniosła mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która gościła w Opocznie w dniach 10-12 października 2016 r. W ciągu trzech dni wystawę zobaczyło 1200 zwiedzających.
Projekt trafnie zatytułowany „Muzeum na kółkach” został podzielony na ekspozycję na placu przed Miejskim Domem Kultury i wydarzenia realizowane w Muzeum Regionalnym.
„Muzeum na kółkach” w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą filmów, kalendarium, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. Wystawa odwiedza miasta liczące do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w których przed wojną Żydzi stanowili istotną część społeczności lokalnej. Do tej pory gościła już w 47 miastach w całej Polsce, pokonała ponad 8 tysięcy km, a obejrzało ją ponad 55 tysięcy odwiedzających. Projekt „Muzeum na kółkach” realizowany jest w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. W Opocznie celem projektu było również ukazanie zwiedzającym kilkusetletnich dziejów społeczności żydowskiej w naszym mieście i regionie.
Głównym punktem każdego dnia mobilnej wystawy przed MDK była interaktywna mapa miasta (sztetla), na której zostały przedstawione ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Wystawa opowiadała również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Wizyta „Muzeum na kółkach” rozpoczęła się od poniedziałkowych warsztatów w Muzeum Regionalnym. Tematem spotkania, w którym uczestniczyła młodzież z klasy 1a I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, były postawy Polaków wobec zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Otwarta została również wystawa „Z narażeniem życia…” poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. W godzinach wieczornych w Muzeum, oprócz opoczyńskich licealistów, zaprezentowali się również uczniowie II LO z Tomaszowa Mazowieckiego. Publiczność miała okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu piosenek charakterystycznych dla kultury żydowskiej.
Drugi dzień projektu obfitował w najwięcej wydarzeń. Absolwentki Szkoły Dialogu, na co dzień uczennice I LO im. Stefana Żeromskiego, uczestniczyły w warsztatach antydyskryminacyjnych „Wokół własnej tożsamości”. Wczesnym popołudniem wszyscy, którym bliska jest tematyka żydowska, mogli wziąć udział w spacerze „Ścieżką pamięci opoczyńskich Żydów”. Wycieczka przygotowana przez młodzież licealną pod kierunkiem nauczycielki Kariny Lareckiej odwiedziła dawną dzielnicę żydowską w Opocznie oraz miejsca związane z przedwojenną społecznością starozakonną naszego miasta. Nie zabrakło wyczerpujących i ciekawych informacji na temat wszystkich odwiedzanych obiektów. Wieczór natomiast obfitował w atrakcje artystyczne i naukowe. W Sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego członkowie Grupy Nieformalnej Tomaszowscy Dramaturdzy czytali fragmenty dramatu „Listy z getta”. Fragmenty niedawno przetłumaczonej na język polski „Opoczyńskiej księgi pamięci” przeczytali zebranym: Burmistrz Opoczna Rafał Kądziela, Sekretarz Miasta Tomasz Łuczkowski oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jerzy Misiurski. Ostatnim punktem wieczoru był wykład i prezentacja dr. Krzysztofa Nawrockiego dotycząca mniejszości żydowskiej w Żarnowie oraz rewitalizacji cmentarza żydowskiego w tej miejscowości.
Środa 12 października była trzecim i zarazem ostatnim dniem „Muzeum na kółkach” w Opocznie. Od rana, w Muzeum Regionalnym można było zwiedzać wystawę „Z narażeniem życia…”. Cały czas udostępniona dla zwiedzających była również ekspozycja mobilna przed Miejskim Domem Kultury. O godzinie 17.00, również w opoczyńskim Muzeum, miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego „Ślady”, opowiadającego o losach społeczności żydowskiej Opoczna. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem dokumentu Andrzejem Paradowskim. Andrzej Śliwka przybliżył postać najstarszego mężczyzny na świecie Izraela Kryształa, który urodził się w Żarnowie w 1903 r. Dyrektor Muzeum Adam Grabowski opowiedział natomiast o postaci Stanisława Wróbla z Woli Załężnej, uhonorowanego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
„Muzeum na kółkach” w Opocznie zostało objęte honorowym patronatem przez Burmistrza Opoczna Rafała Kądzielę. Koordynatorami lokalnymi projektu byli - Karina Larecka (I LO w Opocznie), Tomasz Łuczkowski (Gmina Opoczno) oraz Adam Grabowski (Muzeum Regionalne w Opocznie).
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Paź 17, 2016
- Odsłony: 3130